Snaga egzistencije

Snaga egzistencije

Vladimir Milisavljević

Beogradski filozof Vladimir Milisavljević ne pristaje lako na kanonska tumačenja velikih filozofa, naročito na tumačenja Kanta i Hegela. Knjigom tekstova Snaga egzistencije on dovodi u pitanje neke od najčvršćih uporišta u razumevanju Kanta i Hegela, pokazujući da su razlike među njima manje nego što nam ih kanonska tumačenja predaju, odnosno da se razlike pojavljuju na mestima na kojima ih nismo videli jer nismo navikli da ih na tim mestima tražimo. Milisavljevića tehnika tumačenja opire se savremenim trendovima olako obećane brzine, opire se oslanjanju na nepreglednu sekundarnu literaturu i, zapravo, ne odustaje od hermeneutičke tehnike po kojoj iz teksta koji interpretira treba iščitati više nego što je u tekst želeo da unese i sam autor. Zato se Milisavljevićevo tumačenje Kantovog pojma „autonomije volje“ pokazuje svežim kao da, u međuvremenu, o tome pojmu nisu napisana brda literature. Kada se, dakle, čini da se o slavnome pojmu više nema šta reći, Milisavljević postavlja pitanje šta je to u našoj slobodnoj volji što legitimiše naše moralno ponašanje, odnosno koji se naš čin, i zbog čega, sme nazvati moralnim? Ili, da li je izvor legitimnosti naših moralnih postupaka poštovanje moralnog zakona, ili je to sam moralni zakon? U minucioznoj, moćnoj refleksiji znalački potkrepljenoj izabranom literaturom, Milisavljević pokazuje da se i sam Kant koleba između ta dva rešenja, ali da pojam autonomije volje, zbog toga, nije manje utemeljujući za naše moralno delanje.

Broj strana
227
Izdavač
Fedon, Beograd, 2010.
 
Tiraž: 500 primeraka
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Srpski.

Nema primeraka u ponudi

Poslednji primerak je nedavno prodat.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Kritika praktičkog uma

Kritika praktičkog uma

Kant
Immanuel Kant

Prema većini tumača ovo je najvažnija od tri Kritike Immanuela Kanta, i predstavlja, zapravo, nastavak prve Kritike. Pojam kritika za Kanta znači – granica, mogućnost. Dakle, on ovdje ne kritizira praktički um, već ispituje granice njegovih mogućnosti.

Plato, 2004.
Srpski. Ćirilica. Broširano.
9,99
Pohvala ludosti

Pohvala ludosti

Roterdamski
Erazmo Roterdamski

U „Pohvali ludosti“ Erazmo pod povećalom promatra sve besmislice svoga vremena izvrgnuvši kritici i same antičke autore. Ilustracije Hansa Holbeina mlađeg preuzete iz bazelskog izdanja 1676. Predgovor Veljka Koraća.

Kultura, 1955.
Srpski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
19,56
Filozofija u tragičnom razdoblju Grka

Filozofija u tragičnom razdoblju Grka

Nietzsche
Friedrich Nietzsche
Grafos, 1985.
Srpski. Latinica. Broširano.
9,99
Sloboda izbora

Sloboda izbora

Miroslav Prokopijević
Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, 2010.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
9,99
Fedar

Fedar

Platon
Platon

Fototipsko izdanje.

Misao, 2011.
Srpski. Latinica. Broširano.
6,99
Novo doba pod povećalom

Novo doba pod povećalom

Alen Matušek

Je li Isus bio vegetarijanac; Tko je želio uvesti jogu u hrvatske škole; Stidi li se Europa kršćanstva; Zašto je roman Da Vincijev kod »zapalio« knjižare i čitateljstvo?

Glas koncila, 2006.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
7,65