Zlatna knjiga američke poezije

Zlatna knjiga američke poezije

Čitatelj ovdje ne dobiva samo povijesno preglednu i estetski probranu antologiju, koja ilustrira sve pojave američkog pjesništva, nego u predgovoru dobiva i pravu povijest američke poezije, te uz svakog pjesnika izdašne kritičko-biografske informacije.

Američka poezija, mlađi izdanak pjesništva zapadnog kruga, pokazala je u posljednjih stotinu godina besprimjernu vitalnost, kakvoj nema ravne možda ni u jednoj od starih i velikih evropskih poezija. Napajajući svoje korijene u engleskoj tradiciji, ona se oblikovala u kratkotrajnom i grčevitom traženju vlastite posebnosti – ta glad za oslobađanjem nadahnula ju je duhom slobode, i bogatstvom individualnih izraza i stilova, koji izmiču klasifikacijama.

U tom procesu ona je, što je za naše čitatelje možda posebno zanimljivo, uspjela sačuvati finu ravnotežu između oslanjanja na tradiciju i modernog otvaranja forme, između životnorealističkog i eksperimentalnog – ravnotežu koja se tako lako znala poremetiti kod starijih i opterećenijih nacionalnih poezija. Njena mladost i vitalnost očuvala ju je od zatvorenosti ili izvitoperenosti mandarinizma.

Sa svojim prvim velikim izvornim pjesnicima ona se ne samo ravnopravno uvrstila među značajne poezije našega doba, nego je njen utjecaj, posebno od prve polovice XX. stoljeća, postao dominantan u zapadnome književnom krugu. Od E. A. Poea, na koga se pozivao sam Baudelaire, i Whitmana, koji je djelovao na pjesnike od Rusije do Južne Amerike (pa tako i na naše), preko Ezre Pounda i T. S. Eliota, do najmlađih poslijeratnih pjesnika, američka poezija jedan je od kamena temeljaca zapadnog moderniteta.

Čitatelj ovdje dobiva prvu veliku antologiju američke poezije u hrvatskim prijevodima, nakon malenog izbora što je još 1952. izašao u prijevodu I. Slamniga i A. Šoljana i time započeo povijest prevođenja američke poezije kod nas. Jedan od tih prevodilaca, nakon tridesetogodišnjeg bavljenja tom poezijom, sastavlja i ovu antologiju, uključujući u nju rad gotovo svih prevodilaca koji su se istakli na tom području. Antun Šoljan nije samo jedan od istaknutih suvremenih pisaca i pjesnika, te jedan od najmarljivijih prevodilaca s engleskog, nego je i iskusan antologičar koji je sastavio već niz izbora i pregleda iz stranih književnosti.

Ali čitatelj ovdje ne dobiva samo povijesno preglednu i estetski probranu antologiju, koja ilustrira sve pojave američkog pjesništva, nego u predgovoru dobiva i pravu povijest američke poezije, te uz svakog pjesnika izdašne kritičko-biografske informacije. Autor tih tekstova, dr Sonja Bašić, profesor je američke književnosti na Zagrebačkom sveučilištu i pisac nekoliko značajnih studija o američkoj književnosti.

Prevod
Šime Balen, Milica Borojević, Josip Bubar, Željko Bujas, Ivo Dekanović, Giga Gračan, Ljiljana Jojić, Božo Kukolja, Tomislav Ladan, Zvonimir Mrkonjić, Tin Ujević, Luko Paljetak, Vladimir Reinhofer, Tomislav Sabljak, Antun Šoljan, Ivan Slaming
Urednik
Antun Šoljan, Sonja Bašić
Naslovnica
Nenad Dogan
Dimenzije
24 x 17 cm
Broj strana
606
Izdavač
Nakladni zavod Matice hrvatske, Zagreb, 1980.
 
Latinica. Tvrde korice s omotom.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primerak je u ponudi

Stanje:Korišćeno, u odličnom stanju
Dodato u korpu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Roboti zore

Roboti zore

Isaac Asimov
Samizdat, 1985.
Srpski. Latinica. Broširano s omotom.
7,22 - 10,36
Holcroftova pogodba

Holcroftova pogodba

Robert Ludlum

Holcroft's Bargain je špijunski triler Roberta Ludluma, objavljen 1978. Ovo je jedno od Ludlumovih klasičnih dela, koje kombinuje međunarodne zavere, složene likove i intrigantan zaplet sa istorijskim korenima.

Prosvjeta, 1986.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
6,42
Istočni grijeh

Istočni grijeh

Anthony Quinn

Autobiografsko delo, dobitnik više nagrada za izuzetnu književnu vrednost. Priča o bedi, nasilju, seksu i smrti u predgrađu Los Anđelesa. Iskrena ispovest čoveka rastrganog sumnjom u sebe.

Alfa, 1974.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
7,24
Povratak u gradić Peyton

Povratak u gradić Peyton

Grace Metalious

Po mnogim svojim osobinama i odlikama, Gradić Peyton sa Povratkom u gradić Peyton podsjeća i pandan je klošmerskoj trilogiji francuskog pisca Gabriela Chevaliera.

Zora, 1969.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
2,44 - 6,28
Istočni vetar – zapadni vetar

Istočni vetar – zapadni vetar

Buck
Pearl Buck
Rad, 1971.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
3,99
Zauvijek

Zauvijek

Catherine Anderson

Priča prati Lauru Taunsend, mladu ženu čiji se život drastično menja nakon nesreće koja je ostavila trajne posledice na njenu sposobnost da govori i izražava se.

Naklada AS, 2005.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
7,42