
Moramo li biti kozmopoliti? / Faut-il etre cosmopolite?
Izlaganje Pascala Brucknera na 59. konferenciji Svjetskog kongresa P.E.N.-a 1993. u Dubrovniku.
Jedan primerak je u ponudi
Izlaganje Pascala Brucknera na 59. konferenciji Svjetskog kongresa P.E.N.-a 1993. u Dubrovniku.
Jedan primerak je u ponudi
Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.
“Kozmopolitizam a priori predstavlja izrazito poželjnu vrijednost, barem zbog napada kojima je bio izložen od strane fašista i staljinista”, kaže Bruckner na početku ovog malenog eseja iz 1993. godine, a nadahnutog posljednjim europskim ratom, ovim našim.
Ruso u delu „Razgovor o poreklu i osnovama nejednakosti među ljudima” analizira poreklo društvenih razlika i njihov uticaj na ljudsku prirodu. U "Društvenom ugovoru" on razmatra kako pojedinci mogu sačuvati svoju slobodu u organizovanom društvu.
Tekstovi sabrani u ovoj knjizi eseja predstavljaju živo svjedočanstvo da su istinska kultura i umjetnost u izvjesnom smislu neuništivi, te da zato zaslužuju prijateljstvo onih čitatelja koji, i u teškim vremenima, u njih ipak vjeruju.
Knjiga je nastala kao kolateralni profit pri višegodišnjim istraživanjima i proučavanjima Apokalipse koja je crnogorski pisac Andrej Nikolaidis poduzeo pišući roman "Dolazak" (Algoritam, 2009.).
Polazište knjige je da je Srbe prosvetiteljstvo zakačilo ne samo kasnije od svog evropskog pohoda u 18. veku, već su mu se odupirali i kad ih je sustiglo. Na Balkanu je istorija išla drugačijim putevima, imala je različite ritmove.