Sabrana djela IV: Prokleta avlija
„Prokleta avlija“ jedno je od najpoznatijih dela Ive Andrića, originalno objavljeno 1954. godine. Ovo kratko, ali snažno delo predstavlja duboku analizu ljudske prirode i sudbine kroz priču o zatvorenicima u otomanskoj tamnici poznatoj kao Prokleta avlij
Smešten u Istanbul, priča istražuje teme moći, nepravde, istine i slobode. Glavni pripovjedač fra Petar, franjevac iz Bosne, našao se zatočen u Prokletoj avliji, ozloglašenom zatvoru. Kroz njegove oči doživljavamo priče drugih zatvorenika, uključujući centralnu priču o Latifu i njegovoj opsesiji Sulejmanom Veličanstvenim.
Prokleta avlija simbolizuje univerzalni zatvor - mesto gde se susreću sudbine, gde vladaju laži, intrige i surovost. Fra Petar sa razumevanjem sluša priče drugih zatvorenika, otkrivajući njihovu humanost uprkos teškim okolnostima. Kroz priču o Mehmed paši Sokol Andrić unosi i istorijske elemente, spajajući fikciju i stvarne događaje.
Prokleta avlija nije samo fizički zatvor, već metafora životnih patnji, ograničenja i nepravdi. Svaki lik ima svoju priču, a kroz njih Andrić istražuje ljudske sudbine, čežnje i greške. Delo se duboko bavi pitanjem moći, slobode i moralnog propadanja. Kroz priče o zarobljenicima i fra Petru, Andrić oživljava istorijsku Bosnu i Osmansko carstvo.
„Prokleta avlija” važi za jedno od najmoćnijih Andrićevih dela, jer u relativno kratkom formatu uspeva da prikaže složenu mrežu ljudskih sudbina, moralnih dilema i istorijskih sila. Delo i danas ostavlja snažan utisak zbog svoje univerzalne poruke o ljudskoj sudbini i pravdi.
Primerak je dostupan kao deo kompleta knjiga "Ivo Andrić: Sabrana djela I-X"
Pregledajte komplet1. Sabrana djela I: Na Drini ćuprija
Na Drini ćuprija je roman Ive Andrića koji je prvi put objavljen 1945. godine. Radnja se dešava u Višegradu, malom bosanskom gradu, a centralni motiv je most na Drini, koji je simbol kulture, istorije i sudbine naroda kroz vekove.
2. Sabrana djela II: Travnička hronika
„Travnička hronika“ je roman Ive Andrića, prvi put objavljen 1945. godine. Ovo delo spada u autorski tzv Bosanski ciklus i pruža široku sliku istorijskih, kulturnih i političkih prilika u Bosni tokom osmanske i austrijske vladavine.
3. Sabrana djela III: Gospođica
„Gospođica“ je roman Ive Andrića, prvobitno objavljen 1945. godine. Delo spada u tzv Bosanska trilogija, zajedno sa romanima „Na Drini ćuprija” i „Travnička kronika”.
4. Sabrana djela IV: Prokleta avlija
„Prokleta avlija“ jedno je od najpoznatijih dela Ive Andrića, originalno objavljeno 1954. godine. Ovo kratko, ali snažno delo predstavlja duboku analizu ljudske prirode i sudbine kroz priču o zatvorenicima u otomanskoj tamnici poznatoj kao Prokleta avlij
5. Sabrana djela V: Nemirna godina - pripovetke
„Nemirna godina“ je zbirka pripovedaka Ive Andrića, koja obuhvata niz pripovedaka nastalih u različitim periodima njegovog stvaralaštva.
6. Sabrana djela VI: Žeđ - pripovetke
„Žeđ“ je zbirka pripovedaka Ive Andrića koja je prvi put objavljena 1936. godine. Ova zbirka predstavlja jedan od vrhunaca Andrićevog pripovedačkog stvaralaštva.
7. Sabrana djela VII: Jelena, žena koje nema - pripovetke
Reč je o zbirci pripovedaka Ive Andrića, koja je prvi put objavljena 1963. godine. Ova zbirka sadrži niz pripovedaka koje istražuju egzistencijalne teme, a naslovna priča je jedna od najpoznatijih u Andrićevom opusu.
8. Sabrana djela VIII: Znakovi - pripovetke
Ova zbirka objedinjuje niz kraćih Andrićevih dela koja se bave ljudskim sudbinama, istorijskim i društvenim prilikama i univerzalnim pitanjima ljudske prirode.
9. Sabrana djela IX: Deca - pripovetke
Ova zbirka obuhvata niz priča koje se fokusiraju na svet dece, njihovu nevinost, radoznalost, patnju i suočavanje sa surovostima sveta odraslih.
10. Sabrana djela X: Staze, lica, predeli
„Putevi, lica, predeli“ je zbirka eseja i spisa Ive Andrića, prvi put objavljena 1963. godine. Ovo delo se razlikuje od Andrićeve beletristike jer se bavi filozofskim, introspektivnim i autobiografskim razmatranjima.