Janko Matko
Hrvatski književnik (Brlenić kraj Krašića, 20. V. 1898 – Zagreb, 2. VIII. 1979). Od 1923. živio je u Zagrebu, gdje je obnašao različite dužnosti u kulturnom životu grada. Već prvim romanom Žrtva (1938) čvrsto je postavio glavne odrednice svojih proza. Tematizirajući nacionalnu povijest i ubacujući u nju slojeve natopljene ljubavnim zapletima i duhovnom religioznošću, uspio je osvojiti naraštaje hrvatskih čitatelja. Djela su mu prodana u nakladi od 350 000 primjeraka. U razdoblju 1938–78. objavio je dvadesetak romana. Među čitateljima su najpoznatiji Moć zemlje (1944), Dragulji i strasti (1970) i Bez krivnje krivi (1978). Neke od njih sam je i dramatizirao (Moć zemlje, Tajna i Pokajnik). Posmrtno mu je objavljena Kardinalova ljubav (1993), biografski roman o mladim godinama kardinala A. Stepinca. Mnoštvo zapleta, pobjeda na strani pravde i istine, crno-bijeli likovi u funkciji naracije, glorificiranje domoljublja i duboka religioznost, samo su neki od elemenata zbog kojih je njegova proza nailazila na širok krug običnih čitatelja. Književna kritika u njegovim romanima nije pronalazila umjetničke vrijednosti.
Naslovi u ponudi
Dragulji i strasti (Ljubav ribara i kontese)
Dva života jedne žene
Maćeha
Roman o velikoj ljubavi, patnji i novom početku.
Majka
Ovaj roman je roman o jednoj veoma požrtvovnoj majci i supruzi koja se cijeli svoj život brinula o dobrobiti svoje obitelji.
Moć zemlje (Roman seljaka i vlastelinke)
Plač šume
I u ovom romanu Matko pokazuje istinsku ljubav za ponižene i iskorištavane,otkriva svoje duboko rodoljublje i razumijevanje za prosti puk. Oslanjajući se na povijesnu građu Matko je i na stranicama ovog romana isprepleo roman osebujne zanimljivosti.
Pokajnik
Istinita priča o mladom hrvatskom iseljeniku.
Pokajnik
Istinita priča o mladom hrvatskom iseljeniku.
Ribar i more
Služavka
Brojni čitatelji obožavaju djela Janka Matka zbog životnih priča, ali i tema o domoljublju i dubokoj religioznosti. "Sluškinja" je upravo takav roman.