Historijat novih ljevica u Europi (1956-1978)

Historijat novih ljevica u Europi (1956-1978)

Massimo Teodori

"Historijat novih ljevica u Europi" Massima Teodorija istražuje fenomen novih ljevica koje su se pojavile u Europi tijekom druge polovice 20. stoljeća, posebno od 1960-ih pa nadalje.

Knjiga analizira ideološke, političke i društvene aspekte ovih pokreta te njihov utjecaj na tradicionalne lijeve stranke, kao i širi politički i kulturni kontekst. Autor kronološki prati razvoj novih ljevica, počevši od njihovih korijena u političkim, društvenim i kulturnim pokretima koji su obilježili Europu nakon Drugog svjetskog rata.

Teodori ističe kako su nove ljevice nastale kao reakcija na stagnaciju i institucionalizaciju tradicionalnih socijaldemokratskih i komunističkih partija. Pojava novih ljevica usko je povezana s pokretima mladih, feminizmom, antikolonijalnim borbama i protuimperijalizmom.

Knjiga detaljno analizira ključne događaje poput studentskih prosvjeda 1968. u Francuskoj, Njemačkoj i Italiji. Pokreti su bili obilježeni kritikama kapitalizma, autoritarnosti i konzumerizma, ali i protivljenjem Sovjetskom modelu komunizma.

Nove ljevice nisu bile jedinstven pokret, već konglomerat različitih ideja: od marksizma i anarhizma do ekološkog i kulturnog radikalizma. Autor istražuje razlike između reformističkih i revolucionarnih struja.

Teodori naglašava ulogu novih ljevica u oblikovanju kulturne revolucije – promicanju slobode izražavanja, rodne ravnopravnosti, seksualnih prava i protivljenja militarizmu. Osvrće se na utjecaj novih ljevica na umjetnost, književnost i intelektualni diskurs.

U knjizi se analizira kako su pokreti novih ljevica utjecali na tradicionalne stranke, ali i kako su se sami mijenjali s vremenom. Mnogi pokreti su asimilirani u politički mainstream, dok su drugi izgubili utjecaj ili se radikalizirali.

Teodori završava s raspravom o krizi novih ljevica krajem 20. stoljeća i njihovom nasljeđu u modernim političkim i društvenim pokretima.

"Historijat novih ljevica u Europi" pruža sveobuhvatan pregled jednog od ključnih političkih fenomena 20. stoljeća. Teodori istražuje kako su ovi pokreti oblikovali ne samo politiku, već i kulturu, društvene odnose i intelektualnu povijest Europe.

Naslov izvornika
Storia delle nuove sinistre in Europa
Prijevod
Tatjana Domiter, Josip Šentija
Urednik
Dragovan Šepić
Naslovnica
Jasna Friščić
Dimenzije
24 x 17 cm
Broj strana
412
Nakladnik
Globus, Zagreb, 1979.
 
Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primjerak je u ponudi

Stanje:Nekorišteno
Oštećenja / nepogodnosti:
  • Blago oštećenje korica
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Kritika kolektivizma: Liberalna misao o socijalizmu

Kritika kolektivizma: Liberalna misao o socijalizmu

John Stuart Mill, Max Weber, Friedrich A. Hayek, Karl R. Popper, Michael Polanyi

Knjiga Kritika kolektivizma: liberalna misao o socijalizmu predstavlja zbornik tekstova koji kritički preispituju ideje kolektivizma i socijalizma iz perspektive klasične liberalne misli.

Filip Višnjić, 1988.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
12,32 - 12,34
Obrazovanje za sve ? : ogled o obrazovanju kao činiocu : društvene strukture

Obrazovanje za sve ? : ogled o obrazovanju kao činiocu : društvene strukture

Sergej Flere
24 sata, 1973.
Srpski. Latinica. Broširano.
3,99
The Assault on Liberty: What Went Wrong with Rights

The Assault on Liberty: What Went Wrong with Rights

Dominic Raab

"Književnim žarom i filozofskim uvidom, Dominic Raab zadire u pravosudni sustav koji je britanske liberalne vrijednosti okrenuo naglavačke. Knjiga koja bi Gordona Browna mogla natjerati da glasa za Torijevca."

Fourth Estate, 2009.
Engleski. Latinica. Broširano.
8,46
Internacionala kapitala

Internacionala kapitala

Pierre Dockes
Školska knjiga, 1977.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
3,99
Politika razboritosti

Politika razboritosti

Russell Amos Kirk

S prologom Ivana Pongarčića i novim uvodom Marka C. Henrieja

Večernji list, 2015.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
9,99
Odbjegli svijet : Kako globalizacija oblikuje naše živote

Odbjegli svijet : Kako globalizacija oblikuje naše živote

Anthony Giddens

U ovoj su knjizi okupljena predavanja sociologa Anthony-a Giddensa o stanju svijeta na kraju dvadesetog stoljeća. Globalizacija, rizik, tradicija, obitelj i demokracija ključne su i nezaobilazne teme u razumijevanju stanja i promjena suvremenog svijeta.

Jesenski i Turk, 2005.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,44