
Sabrana djela VII: Jelena, žena koje nema - pripovetke
Reč je o zbirci pripovedaka Ive Andrića, koja je prvi put objavljena 1963. godine. Ova zbirka sadrži niz pripovedaka koje istražuju egzistencijalne teme, a naslovna priča je jedna od najpoznatijih u Andrićevom opusu.
Priče u zbirci usredsređene su na unutrašnji svet likova, njihove čežnje, sećanja, tuge i stavove prema životu. Andrić dočarava atmosferu prošlih vremena, često kroz prizmu sećanja, izgubljenih ljubavi i neostvarenih želja. Priče se dotiču pitanja prolaznosti, smisla života, ljudskih snova i sudbine.
Zapažene priče u zbirci:
- Jelena, žena koja ne postoji: Naslovna priča govori o idealizovanoj slici žene koju narator nosi u sebi, žene koja možda nikada nije postojala ili je postojala samo u fragmentima njegovih sećanja i želja. Jelena je simbol neostvarene ljubavi, čežnje za savršenstvom i ljudske potrebe za dubljom vezom sa nekim ili nečim što prevazilazi svakodnevnicu. Priča je duboko emotivna i filozofska, istražuje granice između stvarnosti i iluzije.
- Ljubav u Kasabi: Prikaz ljubavnih odnosa u malom bosanskom gradu, sa naglaskom na patrijarhalne norme, društvene pritiske i emocionalne tenzije. Priča kombinuje intimne portrete likova sa bogatim opisima društvenog konteksta.
- Pismo iz 1920. godine: Introspektivna priča u formi pisma u kojoj autor analizira osećanja prema prošlosti, izgubljenim prilikama i životnim putevima kojima nije išao. Priča izaziva atmosferu nostalgije i suočavanja sa prolaznošću.
Zbirka „Jelena, žena koje nema“ jedno je od Andrićevih najtananijih i najemotivnijih dela, koje dotiče duboke slojeve ljudske psihe i postojanja. Idealan je za čitaoce koji žele da se urone u introspektivne i refleksivne priče.
Primerak je dostupan kao deo kompleta knjiga "Ivo Andrić: Sabrana djela I-XVI"
Pregledajte komplet
1. Sabrana djela I: Na Drini ćuprija
Na Drini ćuprija je roman Ive Andrića koji je prvi put objavljen 1945. godine. Radnja se dešava u Višegradu, malom bosanskom gradu, a centralni motiv je most na Drini, koji je simbol kulture, istorije i sudbine naroda kroz vekove.

2. Sabrana djela II: Travnička hronika
„Travnička hronika“ je roman Ive Andrića, prvi put objavljen 1945. godine. Ovo delo spada u autorski tzv Bosanski ciklus i pruža široku sliku istorijskih, kulturnih i političkih prilika u Bosni tokom osmanske i austrijske vladavine.

3. Sabrana djela III: Gospođica
„Gospođica“ je roman Ive Andrića, prvobitno objavljen 1945. godine. Delo spada u tzv Bosanska trilogija, zajedno sa romanima „Na Drini ćuprija” i „Travnička kronika”.

4. Sabrana djela IV: Prokleta avlija
„Prokleta avlija“ jedno je od najpoznatijih dela Ive Andrića, originalno objavljeno 1954. godine. Ovo kratko, ali snažno delo predstavlja duboku analizu ljudske prirode i sudbine kroz priču o zatvorenicima u otomanskoj tamnici poznatoj kao Prokleta avlij

5. Sabrana djela V: Nemirna godina - pripovetke
"Nemirna godina" zbirka je pripovijedaka Ive Andrića koja uključuje niz kratkih priča pisanih tijekom raznih razdoblja njegova stvaralaštva.

6. Sabrana djela VI: Žeđ - pripovetke
„Žeđ“ ist eine Sammlung von Kurzgeschichten von Ivo Andrić, die erstmals 1936 veröffentlicht wurde. Diese Sammlung stellt einen der Höhepunkte von Andrićs erzählerischem Schaffen dar.

7. Sabrana djela VII: Jelena, žena koje nema - pripovetke
Es handelt sich um eine Sammlung von Kurzgeschichten von Ivo Andrić, die erstmals 1963 veröffentlicht wurde. Diese Sammlung enthält eine Reihe von Kurzgeschichten, die sich mit existenziellen Themen befassen, und die Titelgeschichte ist eine der berühmtes

8. Sabrana djela VIII: Omerpaša Latas
Roman Ive Andrića Omerpaša Latas napisan je 1954. godine, a radi se o istorijsko-psihološkom narativu zasnovanom na životu stvarne istorijske ličnosti Omer-paše Latasa, koji je bio osmanski general i državnik tokom 19. veka.

9. Sabrana djela IX: Znakovi - pripovetke
Ova zbirka objedinjuje niz kraćih Andrićevih dela koja se bave ljudskim sudbinama, istorijskim i društvenim prilikama i univerzalnim pitanjima ljudske prirode.

10. Sabrana djela X: Deca - pripovetke
Ova zbirka obuhvata niz priča koje se fokusiraju na svet dece, njihovu nevinost, radoznalost, patnju i suočavanje sa surovostima sveta odraslih.

11. Sabrana djela XI: Kuća na osami i druge pripovetke
Izbor kratkih priča u ovoj knjizi sastoji se iz dva dela. Jednu čini samostalna zbirka pripovedaka „Kuća na osami“, koju je Andrić radio pred kraj svog života, a drugi deo je zbirka pripovedaka pisanih u različitim periodima.

12. Sabrana djela XII: Ex Ponto, Nemiri, lirika
U ovoj svesci objavljeni su Andrićevi rani radovi, pesme u prozi, poetske beleške i lirika. Svaki od ovih naslova ima specifičnu temu i stil koji odražava Andrićevo unutrašnje stanje i filozofska promišljanja.

13. Sabrana djela XIII: Istorija i legenda: eseji, ogledi i članci
Ivo Andrić, osim što je bio odličan romansijer, bio je i talentovan esejista i esejista. Njegova zbirka „Istorija i legenda“ objedinjuje niz eseja, članaka i eseja koji se bave temama istorije, kulture, književnosti i ljudske sudbine.

14. Sabrana djela XIV: Staze, lica, predeli
„Staze, lica, predeli“ je zbirka eseja i spisa Ive Andrića, prvi put objavljena 1963. godine. Ovo delo se razlikuje od Andrićeve beletristike jer se bavi filozofskim, introspektivnim i autobiografskim razmatranjima.

15. Sabrana djela XV: Umetnik i njegovo delo
„Der Künstler und sein Werk“ ist eine Sammlung von Essays und Artikeln von Ivo Andrić, in denen dieser große Schriftsteller die Schlüsselthemen der Kunst, den kreativen Prozess und die Rolle des Künstlers in der Gesellschaft betrachtet.

16. Sabrana djela XVI: Znakovi pored puta
„Zeichen am Straßenrand“ sind kein Bekenntnis oder eine Chronologie eines Lebens, sondern Fragmente eines Lebens und eines spirituellen Kampfes. Es ist eine Sammlung von Weisheiten, die von Generation zu Generation eine Lieblingslektüre ist, zu der die Le