
Povijest #8: Humanizam i renesansa: doba otkrića
Osmi tom serije „Istorija sveta“ obuhvata period evropskog humanizma, renesansu, kao i eru velikih geografskih otkrića koja su zauvek promenila tok svetske istorije.
Humanizam, inspirisan antičkim nasleđem, promovisao je obrazovanje, kritičko mišljenje i umetnost, sa ključnim ličnostima kao što su Petrarka i Bokačo. Renesansa, rođena u Italiji, donela je procvat umetnosti (Leonardo, Mikelanđelo, Rafaelo) i arhitekture (Bruneleski), obeležen realističnim prikazima i perspektivom.
Doba velikih otkrića pokrenute su pomorskim ekspedicijama, omogućenim tehnološkim napretkom (kompas, karavela). Kolumbo je otkrio Ameriku (1492), Vasko da Gama je otplovio do Indije, a Magelan je oplovio svet, šireći evropski uticaj i kolonijalizam. Reformacija, koju je pokrenuo Luter (1517), izazvala je verske sukobe i slabljenje papskog autoriteta. U nauci, Kopernik je revolucionisao astronomiju heliocentričnim modelom.
U hrvatskom kontekstu, ističe se kulturni doprinos pisaca poput Marka Marulića, čija Judita označava početak hrvatske renesansne književnosti, i uticaj Mlečana na Dalmaciju.
Angeboten wird ein Exemplar