Alhemija
Knjiga istražuje složen svet alhemije, drevne discipline koja kombinuje filozofiju, duhovnost, hemiju i simbolizam. Autor nudi sveobuhvatan pregled istorije, teorije i prakse alhemije, sa posebnim akcentom na njene duhovne i mistične aspekte.
Varen istražuje kako je alhemija, često pogrešno shvaćena kao primitivna hemija, zapravo duboko filozofsko i ezoterično učenje. Knjiga je podeljena na nekoliko tematskih celina koje prate istorijski, simbolički i praktični razvoj alhemije.
Varenne objašnjava poreklo alhemije u starom Egiptu, gde je povezana sa konceptom transmutacije metala i duhovne transformacije. Ona razmatra njen razvoj u helenističkom periodu, islamskom svetu i srednjovekovnoj Evropi. Kao nosioci tradicije predstavljeni su ključni alhemičari kao što su Hermes Trismegistus, Paracelzus i Nikolas Flamel.
Alhemija nije samo transformacija materijalnih supstanci (kao što je pretvaranje olova u zlato), već i proces unutrašnjeg prečišćavanja i prosvetljenja. Varenne objašnjava koncept kamena filozofa, koji simbolizuje savršenstvo, mudrost i besmrtnost.
Knjiga istražuje bogatu simboliku alhemijskih tekstova, uključujući motive kao što su sunce, mesec, zmija i orao. On naglašava važnost alegorija i kodiranih jezika u alhemijskim spisima, koji su često osmišljeni da sakriju svoje pravo značenje od neupućenih.
Opisuje osnovne faze alhemijskog procesa: Nigredo (crnilo): Simbolizuje propadanje i smrt starog. Albedo (belina): Predstavlja pročišćavanje. Rubedo (crvenilo): Konačna transformacija i realizacija. Varen istražuje laboratorijske aspekte alhemije, kao što su destilacija i sublimacija, kao metafore za unutrašnju duhovnu promenu.
Autor povezuje alhemijske ideje sa savremenim duhovnim praksama i psihologijom, posebno sa delom Karla Gustava Junga, koji je alhemiju smatrao simbolom psihičkog razvoja.
Jedan primerak je u ponudi