Hrvatski pravopis
Hrvatski pravopis potpisuje 14 naučnika Instituta, čijim se naporima pridružilo 400 stručnjaka koji su uz komentare i sugestije učestvovali u višemesečnoj javnoj raspravi i tako doprineli oblikovanju konačnog teksta.
Hrvatski pravopis se sastoji od pravopisnih pravila, napomena, objašnjenja, saveta, rečnika i opsežnog pravopisnog rečnika sa 35.000 reči. Uz osnovni tekst pravopisa priloženi su lingvistički saveti u kojima su istaknuti jezički problemi, u obrazloženjima autori objašnjavaju zašto su dali prednost određenoj verziji, au napomenama uvode druge dozvoljene verzije.
Jedini pravopis u istoriji hrvatskog jezika koji je nastao kao rezultat rada naučnika i javne rasprave, govornika hrvatskog jezika. Na osnovu mišljenja vrhunskih stručnjaka, Ministarstvo nauke, prosvete i sporta preporučilo je korišćenje ovog dela u osnovnim i srednjim školama. Objava znači i kraj višegodišnjeg haotičnog stanja u hrvatskom pravopisu.
Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje osnovan je 1948. godine pod pokroviteljstvom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. U više od šezdeset godina postojanja, Institut je u više navrata menjao naziv i strukturu, ali se nikada nije odrekao temeljne zadaće – brige o hrvatskom jeziku i očuvanja hrvatskog jezičkog identiteta. Zavod je vodio brigu o hrvatskom jeziku i u periodima kada je ta briga bila ometana sa svih strana. I u doba kada se hrvatski jezik nije mogao nazvati pravim imenom, Institut je negovao hrvatsku jezičku kulturu, podsticao stvaralački razvoj jezičkih teorija, sistematski proučavao hrvatsko dijalektno i onomastičko nasljeđe i samozatajno proizvodio temeljna djela Hrvatska leksikografija i lingvistika.
Jedan primerak je u ponudi
- Pečat biblioteke