Bijela Kuga

Bijela Kuga

Dubravko Habek

U općoj vrevi socijalno-globalizacijskih procesa koji marginaliziraju i depersonaliziraju identitet, Bijela kuga je roman koji će zasigurno intrigirati, provocirati, detektirati i opipavati ono skriveno.

Dubravko Habek, r. 1965. u Bjelovaru, liječnik, specijalist za porodništvo i ginekologiju, primarijus, znanstveni savjetnik, sveučilišni profesor, prvi staž stjecao na ratištima u Domovinskom ratu, trenutno radi na ginekološkoj klinici u zagrebačkoj bolnici na Sv. Duhu, doktorirao je dva puta. Prvi put iz medicine, a drugi put iz povijesti, s tezom o prvoj vojnoj i građanskoj bolnici u Bjelovaru i njenoj ulozi u organizaciji zdravstvene skrbi Varaždinskog generalata. Radeći na drugom doktoratu, dobro je upoznao i povijest primaljske službe u bjelovarskom kraju i samom Bjelovaru u doba razvojačenja Vojne krajine i godinama Prvog svjetskog rata i došao do dragocjene građe, za medicinu, ali i za književnost. Na osnovi te građe, s nesumnjivim darom za pripovijedanje, napisao je vrlo dobar roman o sudbini primalje koja na kraju XIX. st. stiže iz Klagenfurta u zabitno bilogorsko selo Veliku Ciglenicu (koje u mnogočemu podsjeća na Krležin Vučjak), Bijela kuga, i tako se uspješno pridružio nemaloj vrsti liječnika-pisaca, odnosno pisaca-liječnika, kakvi su u svjetskoj književnosti primjerice Conan Doyle, Čehov, Somerset Maugham, Cronin, a u hrvatskoj Demeter, Milivoj Dežman, Feldman, Bartul Matijaca, Drago Štambuk ili Ivo Balenović.

„Razvojačila se Vojna granica“, kaže u proslovu svojoj priči sam autor. „Muževi se vratili iz vojni. Bilogorsko tipično selo toga vremena s jedinim pismenim trojcem: župnik, učitelj i primalja. Postavih u ovome djelu izučenu primalju u središte zbivanja. Od njena dolaska iz monarhističkog uređenoga grada nekadašnjega carstva u selo Varaždinskoga generalata u drugoj polovici XIX. stoljeća prepuštena svojemu umu, rukama i dragome Bogu. I nikome više. Daleko od svoje obitelji i ljubavi. Stalno između života i smrti, umiranja i življenja. U borbi s praznovjerjem, vještičarenjem i bijelom kugom.“

Urednik
Josip Pavičić
Dimenzije
20 x 12 cm
Broj strana
336
Izdavač
Naklada Pavičić, Zagreb, 2014.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Nema primeraka u ponudi

Poslednji primerak je nedavno prodat.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Sezona berbe

Sezona berbe

Magdalena Blažević

Sezona žetve fasciniraće čitaoce senzualnošću i neobičnim metaforama, kao i poetskom snagom prepoznatljivom po narativnom glasu Magdalene Blažević.

Fraktura, 2023.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
14,98
Kozmički pijetao

Kozmički pijetao

Zlatko Tomičić

Zlatko Tomičić (Zagreb, 26. maja 1930. – Zagreb, 16. juna 2008.) je bio hrvatski novinar, pisac, publicista, izdavač, pesnik, putopisac, dramaturg, pisac kratkih priča, esejista, romanopisac, autor vizuelnih predstava i kolumnista.

Vlastita naklada, 2004.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,34
Izabrana djela

Izabrana djela

Josip Berković

Ova knjiga je deo ciklusa „Slavonica – doprinosi Slavonije hrvatskoj književnosti i istoriji“.

Privlačica, 1994.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
4,62
Socijalna proza u BiH između dva rata

Socijalna proza u BiH između dva rata

Staniša Tutnjević
Veselin Masleša, 1982.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,00
Vinkovci - Zagreb via Hrvatska

Vinkovci - Zagreb via Hrvatska

Milan Maćešić
Privlačica, 1994.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
2,99
Seljačka buna

Seljačka buna

August Šenoa

Istorijski roman Avgusta Šenoe, koji je objavljen u Vijencu 1877. godine, a objavljen kao knjiga 1878. godine. Roman ima podnaslov „Istorijski narativ KSVI. veka“ pa se može posmatrati kao istorijska monografija u formi romana.

Spektar, 1974.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
6,58