Crno proljeće
Knjiga dolazi u izdanju Izabranih dela Henrija Milera iz 1968. godine i sadrži dva Milerova dela – Crno proleće i Svet seksa.
Henri Miler je zaista bio Mesija erotske proze. Na poseban način je opisao seksualne avanture ljudi, a često pominje alkohol i ateizam. Iako je za neke možda previše vulgaran ili vulgaran do srži, nijednu temu nije ostavio nerazrađenom. Bio je pripadnik boemske književne scene u Parizu. Sa izbijanjem Drugog svetskog rata odlazi u Grčku, ali kasnije beži u SAD kada Treći rajh napada i tu zemlju. Proveo je nekoliko godina boemski u Parizu i tamo objavio svoje najpoznatije knjige, dugo zabranjene u SAD: Rakov revers, Jarčev revers i Crno proleće. U njima se seksualna fantazija, povezana sa obiljem crnog i ciničnog humora, uklapa u opis haotičnog i neodgovornog ponašanja ljudi van redovnih zanimanja. Svesna amorfnost kompozicije, u kojoj se anegdote prepliću sa prirodno-mističnim meditacijama, odraz je Milerovog nihilističkog odnosa prema civilizaciji. U nizu narednih knjiga izdvajaju se Kolos od Marusija (o susretima u Grčkoj) i Big Sur i Oranges Hijeronimusa Boša (o životu autora u Kaliforniji). Kasnija dela uključuju naslove kao što su: „Svet seksa“, „Opus Pistorum“, „Moloh“, „Ludi penis“ (objavljen tek posthumno 1991.), „Klimatizovana noćna mora“ (1945.), žestoka kritika posta. -rat SAD- i, "Mirni dani u Klišiju" (napisana 1940, a objavljena tek 1956), i legendarna trilogija "Raspeće brojanice". Uneo je sopstvenu filozofiju u romane. Njegovi naslednici u oblasti erotske proze su: Mišel Uelbek, Ježi Kosinski, Filip Rot, Vei Hui, Čarls Bukovski, Mario Vargas Ljosa, Melisa Panarelo, pa čak i Harold Robins. Poznat je po izrazu do balčak, koji se pominje na 226. strani Jarčevog reversa. To je najkraći opis veličanstvene i savršene seksualne veze. Njegovi poznati savremenici su Anais Nin, An Deklo i Erika Džong, koja je proglašena za „ženskog Henrija Milera“. Napisao je 40 romana, a poslednjih 20 godina života proveo je u Kaliforniji, ponekad objavljujući, ali to mu više nije bila glavna preokupacija. Slikao je danju, a pisao samo povremeno.
Primerak je dostupan kao deo kompleta knjiga "Henry Miller: Odabrana djela"
Pregledajte komplet1. Jarčeva obratnica
Jarčeva obratnica je još jedan legendarni erotski roman Henrija Milera, objavljen 1938. godine. Zbog ubačene filozofije, donekle je teško razumeti. U ovom radu Henri je u Parizu, ali se zapravo seća detinjstva u Njujorku.
2. Rakova obratnica
Ovo je optužba, kleveta, lična uvreda. Ovo nije knjiga, u običnom smislu te reči. Ne, ovo je neprekidna uvreda, pljuvanje u lice umetnosti, noga u turu protiv Boga, Čoveka, Sudbine, Vremena, Ljubavi, Lepote...šta god hoćete.
3. Crno proljeće
Knjiga dolazi u izdanju Izabranih dela Henrija Milera iz 1968. godine i sadrži dva Milerova dela – Crno proleće i Svet seksa.
4. Ružičasto raspeće I: Sexus
„Seksus” Henrija Milera deo je trilogije „Ružičasto raspeće” u kojoj se, sa manjim intenzitetom nego u njegovim najpoznatijim delima objavljenim tridesetih godina prošlog veka u Parizu, sublimiše njegov bunt protiv arogantne i licemerne Amerike.
5. Ružičasto raspeće II: Plexus
„Pleksus” Henrija Milera deo je trilogije „Ružičasto raspeće” u kojoj se, sa manjim intenzitetom nego u njegovim najpoznatijim delima objavljenim tridesetih godina prošlog veka u Parizu, sublimiše njegov bunt protiv tvrdoglave i licemerne Amerike.
6. Ružičasto raspeće III: Nexus
„Neksus” Henrija Milera deo je trilogije „Ružičasto raspeće” u kojoj se, sa manjim intenzitetom nego u njegovim najpoznatijim delima objavljenim tridesetih godina prošlog veka u Parizu, sublimiše njegov bunt protiv tvrdoglave i licemerne Amerike.