Historijat novih ljevica u Europi (1956-1978)
U knjizi se analiziraju ideološki, politički i društveni aspekti ovih pokreta i njihov uticaj na tradicionalne levičarske partije, kao i širi politički i kulturni kontekst. Autor hronološki prati razvoj Nove levice, počevši od njenih korena u političkim, društvenim i kulturnim pokretima koji su obeležili Evropu posle Drugog svetskog rata.
Teodori ističe da su nove levice nastale kao reakcija na stagnaciju i institucionalizaciju tradicionalnih socijaldemokratskih i komunističkih partija. Pojava nove levice usko je povezana sa omladinskim pokretima, feminizmom, antikolonijalnom borbom i antiimperijalizmom.
Knjiga detaljno analizira ključne događaje poput studentskih protesta 1968. u Francuskoj, Nemačkoj i Italiji. Pokrete je karakterisala kritika kapitalizma, autoritarizma i konzumerizma, ali i suprotstavljanje sovjetskom modelu komunizma.
Nova levica nije bila jedinstven pokret, već konglomerat različitih ideja: od marksizma i anarhizma do ekološkog i kulturnog radikalizma.
Teodori ističe ulogu Nove levice u oblikovanju kulturne revolucije – promovisanju slobode izražavanja, rodne ravnopravnosti, polnih prava i suprotstavljanja militarizmu. Sagledava uticaj Nove levice na umetnost, književnost i intelektualni diskurs.
„Istorija nove levice u Evropi” pruža sveobuhvatan pregled jednog od ključnih političkih fenomena 20. veka. Teodori istražuje kako su ovi pokreti oblikovali ne samo politiku, već i kulturu, društvene odnose i intelektualnu istoriju Evrope.
Jedan primerak je u ponudi