Historijat novih ljevica u Europi (1956-1978)
"Historijat novih ljevica u Europi" Massima Teodorija istražuje fenomen novih ljevica koje su se pojavile u Europi tijekom druge polovice 20. stoljeća, posebno od 1960-ih pa nadalje.
Knjiga analizira ideološke, političke i društvene aspekte ovih pokreta te njihov utjecaj na tradicionalne lijeve stranke, kao i širi politički i kulturni kontekst. Autor kronološki prati razvoj novih ljevica, počevši od njihovih korijena u političkim, društvenim i kulturnim pokretima koji su obilježili Europu nakon Drugog svjetskog rata.
Teodori ističe kako su nove ljevice nastale kao reakcija na stagnaciju i institucionalizaciju tradicionalnih socijaldemokratskih i komunističkih partija. Pojava novih ljevica usko je povezana s pokretima mladih, feminizmom, antikolonijalnim borbama i protuimperijalizmom.
Knjiga detaljno analizira ključne događaje poput studentskih prosvjeda 1968. u Francuskoj, Njemačkoj i Italiji. Pokreti su bili obilježeni kritikama kapitalizma, autoritarnosti i konzumerizma, ali i protivljenjem Sovjetskom modelu komunizma.
Nove ljevice nisu bile jedinstven pokret, već konglomerat različitih ideja: od marksizma i anarhizma do ekološkog i kulturnog radikalizma. Autor istražuje razlike između reformističkih i revolucionarnih struja.
Teodori naglašava ulogu novih ljevica u oblikovanju kulturne revolucije – promicanju slobode izražavanja, rodne ravnopravnosti, seksualnih prava i protivljenja militarizmu. Osvrće se na utjecaj novih ljevica na umjetnost, književnost i intelektualni diskurs.
U knjizi se analizira kako su pokreti novih ljevica utjecali na tradicionalne stranke, ali i kako su se sami mijenjali s vremenom. Mnogi pokreti su asimilirani u politički mainstream, dok su drugi izgubili utjecaj ili se radikalizirali.
Teodori završava s raspravom o krizi novih ljevica krajem 20. stoljeća i njihovom nasljeđu u modernim političkim i društvenim pokretima.
"Historijat novih ljevica u Europi" pruža sveobuhvatan pregled jednog od ključnih političkih fenomena 20. stoljeća. Teodori istražuje kako su ovi pokreti oblikovali ne samo politiku, već i kulturu, društvene odnose i intelektualnu povijest Europe.
Jedan primjerak je u ponudi