
Suze sina razmetnoga
„Suze bludnog sina“ je religiozno-moralno delo Ivana Gundulića, napisano u formi pesme, zasnovano na biblijskoj paraboli o izgubljenom sinu iz Jevanđelja po Luki.
Sastoji se iz tri dela – Greh, Spoznaja i Pokajanje – u kojima Gundulić kroz stihove prati unutrašnju duhovnu dramu mladića koji, napustivši očev dom, tone u greh i propast, ali na kraju, kroz mučno pokajanje, pronalazi put nazad ka Bogu.
U prvom delu (Greh), sin napušta oca, rasipa nasledstvo i predaje se razvratnom životu. Drugi deo (Spoznaja) donosi trenutak unutrašnjeg preokreta: sin, suočen sa bedom, stidom i duhovnom prazninom, shvata dubinu svog pada. Treći deo (Pokajanje) opisuje njegovo iskreno pokajanje, povratak ocu i oproštenje, što simbolizuje beskrajnu Božiju milost.
Gundulić na osebujan način izražava univerzalne teme greha, pokajanja i iskupljenja, ističući prolaznost zemaljskih zadovoljstava i veličinu ljubavi Božije. Stil je bogat, svečan i pun biblijskih slika, a jezik melodičan, ekspresivan i usmeren na snažan emocionalni uticaj na čitaoca.
„Suze bludnog sina” prevazilazi ličnu priču i postaje simbol ljudske slabosti, ali i nade u spasenje kroz pokajanje i veru. Delo odražava Gundulićev duboki hrišćanski svetonazor i predstavlja vrhunac barokne religiozne poezije u hrvatskoj književnosti.
Jedan primerak je u ponudi