
Suze sina razmetnoga
"Suze sina razmetnoga" je religiozno-moralno djelo Ivana Gundulića, napisano u obliku poeme, koje se temelji na biblijskoj prispodobi o izgubljenom sinu iz Evanđelja po Luki.
Sastoji se od tri dijela – Sagriješenje, Spoznanje i Pokajanje – u kojima Gundulić kroz stihove prati unutarnju duhovnu dramu mladog čovjeka koji, napustivši očinski dom, tone u grijeh i propast, ali na kraju, kroz bolno pokajanje, nalazi put natrag k Bogu.
U prvom dijelu (Sagriješenje) sin napušta oca, troši svoje nasljedstvo i predaje se razuzdanom životu. Drugi dio (Spoznanje) donosi trenutak unutarnjeg preokreta: sin, suočen s bijedom, sramotom i duhovnom prazninom, shvaća dubinu svog pada. Treći dio (Pokajanje) opisuje njegovo iskreno kajanje, povratak ocu i oprost koji simbolizira Božje beskrajno milosrđe.
Gundulić na osebujan način izražava univerzalne teme grijeha, pokajanja i otkupljenja, naglašavajući prolaznost zemaljskih užitaka i veličinu Božje ljubavi. Stil je bogat, svečan i pun biblijskih slika, a jezik melodičan, izražajan i usmjeren na snažno emocionalno djelovanje na čitatelja.
"Suze sina razmetnoga" nadilaze osobnu priču i postaju simbol ljudske slabosti, ali i nade u spasenje kroz pokajanje i vjeru. Djelo odražava Gundulićev duboki kršćanski svjetonazor i predstavlja vrhunac barokne religiozne poezije u hrvatskoj književnosti.
Jedan primjerak je u ponudi