Tajna istorija

Tajna istorija

Prokopije iz Cezareje

Na­stao oko 550, spis je objavljen tek poslije piščeve i Justinijanove smrti. Uz is­ti­noljubivost i mržnja je bila jedan od poticaja koji su Prokopija naveli da napiše ovo djelo.

Vizantijskom caru Justinijanu I (527-565) pošlo je za rukom da Rimsku imperiju vaspostavi u pu­nom sjaju iz nekadašnjih slavnih vremena, što je bio poduhvat koji se graničio sa pravim podvigom. Ponovo je Carstvo, rasprostirući se na tri kontinenta, Evropi, Azi­ji i Africi, gordo i slavodobitno nosilo oreol svetske drža­ve, i ponovo su velika osvajanja pretvorila Sre­do­ze­m­no more u rimsko jezero. Nikada kasnije, tokom po­s­to­ja­nja koje se produžilo skoro čitav jedan milenijum, Vi­zantija nije uspela da dosegne toliku moć i postigne ta­kav opseg.(...) Neposredni svedok ovih burnih vremena, oče­vi­dac mnogih važnih događaja, bio je Prokopije, najveći vi­zan­tijski istoričar VI stoleća. Nošen snagom ra­do­z­na­log i pronicljivog duha, proputovao je veliki deo on­da­š­njeg poznatog sveta, boraveći na gotovo svim važnim ra­ti­štima gde su romejske trupe pronosile osvajačku slavu Ju­s­tinijana I. Za Prokopijeva dela se sa puno razloga sma­tra da su neuporedivo najbogatije i najpouzdanije sve­d­očanstvo o ovome dobu.

Istorija ratova (De bellis), sva­ka­ko njegov najznačajniji spis, ne svodi se samo na su­vo­par­no ređanje događaja, već je protkana obiljem po­da­ta­ka koji je pretvaraju u enciklopediju najraznovrsnijih činje­nica iz etnografije, demografije i kulture rane Vi­zan­ti­je i sveta koji ju je okruživao.(...)

Razdiran nedoumicama zbog prikrivanja prave is­tine, osmelio se da u potaji napiše novo delo, sasvim dru­gačije od prethodnog, u kojem bi do same srži ra­z­go­li­tio vladavinu Justinijana I i Teodore, i najtamnijim bo­ja­ma prikazao naličje velike epohe. Skinuvši obrazinu dvor­skog istoričara, što je Prokopije bio samo delimično, od­anog i, zašto ne reći, ponekad i pomalo snishodljivog, sa iznenađujućom žestinom se obrušio na ličnosti Ju­s­ti­ni­ja­na I i Velizara, a pogotovo na njihove žene, Teodoru odnosno Antoninu, osobe neznatnog porekla i naglašene amoralnosti, ali i zadivljujuće preduzetnosti. Tako je na­s­ta­lo delo koje se po mnogo čemu opire ustaljenim kla­si­fi­ka­cijama i gotovo da nema svog srodnika ni u pre­t­h­o­d­nim ni u docnijim epohama. To nije istorijsko delo u pra­v­om smislu reči, već svojevrsna hronika skandala, politički pamflet koji kao da nije pisan mastilom nego žuči. Na­stao oko 550, spis je poznat kao Tajna istorija (Historia arcana), a u originalu se zvao ’Ανέκδοτα’, budući da je objavljen tek posle piščeve i Justinijanove smrti. Uz is­ti­noljubivost i mržnja je bila jedan od podsticaja koji su Prokopija naveli da napiše ovo delo.

Prof. dr Radivoj Radić

Naslov originala
Ἀνέϰδοτα
Prevod
Albin Vilhar
Dimenzije
21 x 12 cm
Broj strana
192
Izdavač
Dereta, Beograd, 2004.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Srpski.
ISBN
8-67-346345-9

Nema primeraka u ponudi

Poslednji primerak je nedavno prodat.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Teodora

Teodora

Paul I. Wellman
Progres, 1966.
Srpski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
1,00
​Mladost Njegoševa

​Mladost Njegoševa

Jovan Angelus

„Mladost Njegoševa“ Jovana Angelusa je biografski narativ koji oslikava prve godine života Petra II Petrovića Njegoša, jednog od najznačajnijih crnogorskih vladara, pjesnika i filozofa.

Jugoreklam, 1982.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
6,78
Izgubljena bitka Josifa Visarionoviča Staljina

Izgubljena bitka Josifa Visarionoviča Staljina

Vladimir Dedijer

Knjiga Vladimira Dedijea „Izgubljena bitka Josifa Visarionoviča Staljina“ bavi se ključnim periodom Staljinovog života, fokusirajući se na njegove poslednje godine, posebno od 1948. do smrti 1953. godine.

Svjetlost, 1969.
Srpski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
9,46
Goya: Ironični genij na pragu modernog slikarstva

Goya: Ironični genij na pragu modernog slikarstva

Paola Rapelli

Ironični genije na pragu modernog slikarstva

ITP Motovun, 1998.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
5,98
Isaac Newton

Isaac Newton

S. I. Vavilov

Kratka biografija jednog od najvećih fizičara i umetnika Isaka Njutna.

Tipografija d.o.o., 1950.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
4,98
Apostol Božjega milosrđa: Životopis sv. Leopolda Bogdana Mandića

Apostol Božjega milosrđa: Životopis sv. Leopolda Bogdana Mandića

Giovanni Lazzara

Životopis sv. Leopolda Bogdana Mandića pod nazivom Apostol Božjega milosrđa, osim prikaza života ovoga omiljenog sveca, donosi i njegov duhovni profil poticajan za sve čitatelje.

Verbum, 2016.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
7,32