Dizajneri sa zlatnog brda - od mons aureusa do bauhausa

Dizajneri sa zlatnog brda - od mons aureusa do bauhausa

Monografija Dizajneri sa zlatnog brda / Od Mons Aureusa do Bauhausa vrijedna je knjiga, rezultat napora znanstvenika i stručnjaka iz nekoliko zemalja, a zajednička im je tema bila smještanje u zavičajni i međunarodni kontekst dvoje umjetnika rođenih potkraj 19. stoljeća u Baranji. Radi se o informativno iscrpnoj knjizi o Baranjcima koji su bili đaci slavnoga Bauhausa, prve visoke škole koja je povezala umjetnost i umjetnički obrt, odnosno primijenjenu umjetnost. Školu je u Weimaru 1919. inicirao i vodio arhitekt Walter Gropius, a 1924. ona seli u Dessau, gdje za njezine potrebe Gropius projektira i zgradu. Škola ponovo seli 1931, ovaj put u Berlin. Nakon Gropiusa direktori su bili slavni arhitekti Ludwig Mies van der Rohe i Hannes Meyer. Čim su došli na vlast 1933, nacisti zatvaraju Bauhaus kao leglo „komunjara“. Na Bauhausu profesori su bili neki od najvećih umjetnika, arhitekata i dizajnera 20. stoljeća: Kandinsky, Klee, Albers i supruga mu Annelise, Feininger, Móholy Nágy, Breuer, Schlemmer, Gabo, Van der Rohe…

Knjigu Dizajneri sa zlatnog brda napisali su razni autori, specijalisti za pojedina područja, zalaganjem osječke neprofitne udruge za rad s mladima Breza i Grada Osijeka. Izdavač je zagrebački Muzej suvremene umjetnosti, a urednice Vesna Meštrić i Tünde Šipoš Živić. Vizualni izgled knjige osmislio je Bojan Sivački. Protagonisti su umjetnici Otilija (Otti) Berger i Andor Weininger, koji su se školovali na slavnoj školi Bauhaus. Weininger se školi priključuje 1921, a Bergerova nešto kasnije, 1926. U tom kratkom razdoblju preuzeli su utjecajnu ulogu. Otti je bila i profesorica na toj čuvenoj školi, vodila je radionicu za tkanje naslijedivši na tom mjestu Anni Albers. Otti i Andor svojim će idejama i ostvarenjima širiti duh Bauhausa i nakon njegova formalnog prestanka s radom. Ukazivanje upravo na ulogu dvoje dizajnera rođenih u Baranji na Bauhausu važno je za duhovnu i kulturnu tradiciju ne samo lokalne zajednice nego i za čitave Hrvatske.

Urednik
Vesna Meštrić, Tunde Šipoš Živić
Ilustracije
Pabian Zsofia
Naslovnica
Bojan Sivački
Dimenzije
26,5 x 18,5 cm
Broj strana
225
Izdavač
Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb, 2015.
 
Latinica. Tvrde korice.
Jezik: Hrvatski.
ISBN
978-9-53988-213-4

Jedan primerak je u ponudi

Stanje:Nekorišćeno
Dodato u korpu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Ikonosfera

Ikonosfera

Mieczyslaw Porebski
Prosveta, 1978.
Srpski. Latinica. Broširano.
5,50
Šimunović

Šimunović

Vera Kružić-Uchytil
Naprijed, 1958.
Hrvatski. Latinica. Broširano s omotom.
7,52
Muzeji svijeta - Muzej umjetnosti – Sao Paulo

Muzeji svijeta - Muzej umjetnosti – Sao Paulo

Muzej u Sao Paulu poznat je kao najveći i najvažniji muzej zapadne umetnosti u Latinskoj Americi.

Mladost, 1978.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
10,72
Pieter Bruegel : Leben und Werk

Pieter Bruegel : Leben und Werk

Ernst Günter Grimme
Verlag M. Dumont Schauberg, 1973.
Nemački. Latinica. Broširano.
4,26
Diego Velázquez: Lice Španjolske

Diego Velázquez: Lice Španjolske

Norbert Wolf

#21. Svaka knjiga u Taschenovoj seriji Basic Art sadrži detaljan kronološki sažetak umjetnikova života i rada, koji pokriva kulturnu i povijesnu važnost umjetnika, približno 100 ilustracija u boji s objašnjenjima, sažetu biografiju.

Taschen, 2007.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,32
Braque

Braque

Stanislas Fumet
Les Editions Braun et Cie, 1941.
Engleski. Latinica. Broširano.
9,99