Povijest izbliza: Memoarski zapisi 1945-2005.

Povijest izbliza: Memoarski zapisi 1945-2005.

Dušan Bilandžić

Bilandžićevi "Memoarski zapisi" višestruko su zanimljivi i važni. U njima se faktografski gusto opisuju situacije, okolnosti i glavni akteri koji su stajali iza značajnih, ponekad prijelomnih događaja i odluka u ex-Jugoslaviji i u samostalnoj Hrvatskoj .

Prvi se dio memoara odnosi na pokušaje i tendencije demokratizacije, pluralizacije i liberalizacije jugoslavenskog društva, na žestoke debate i nedoumice državno-partijskih elita o mogućnosti prelaska na tržišne odnose i višestranačke oblike društva i političke vlasti. Drugi se dio odnosi na događaje, okolnosti i protagoniste koji su obilježili stvaranje i priznanje samostalne hrvatske države.

Iz Bilandžićevih se angažiranih i znanstveno-intelektualno distanciranih opservacija i zabilježenih događaja može dobiti posve jasna slika o tome kako je u tim prijelomnim, još ratom obilježenim okolnostima, zamišljana samostalna hrvatska država i razvoj hrvatskog društva. Zahvaljujući svojim znanstvenooistraživačkim preokupacijama, te visokim političkim društvenim funkcijama, Bilandžiću su bile dostupne i najpovjerljivije informacije.

"Završih "Memoarske zapise" u osamdeset i drugoj godini života. Što reći o životu u četiri države? U Kraljevini Jugoslaviji, u ustaškoj NDH, pod vlašću fašističke Italije (1941-1943) i Hitlerovoj Njemačkoj, u Titovoj SFRJ i, sada, u samostalnoj Republici Hrvatskoj, koja će se uskoro naći u Europskoj uniji, u povijesti najvećoj i najsloženijoj multinacionalnoj, multijezičnoj, multireligijskoj i multikulturalnoj zajednici ikad stvorenoj u Europi. S puškom u ruci, kao partizan, sudjelovao sam tri godine u ratu, u njemu četiri puta ranjavan, a dramatično u starosti doživljavao redom ratove u Sloveniji, u Hrvatskoj i u BiH 1991-1995, te, na kraju, i srpsko-albanski rat 1998/1999. U mom dugom životu smjenjivali su se i usponi i padovi, kao i oduševljavanja i razočaravanja, u dramatičnim društvenim prekretnicama".

Urednik
Božo Rudež
Ilustracije
Marija Braut
Naslovnica
Ana Pojatina
Dimenzije
25 x 16 cm
Broj strana
735
Izdavač
Prometej, Zagreb, 2006.
 
Latinica. Tvrde korice.
Jezik: Hrvatski.
ISBN
978-9-53646-060-1

Nema primeraka u ponudi

Poslednji primerak je nedavno prodat.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Velika seljačka buna godine 1573.

Velika seljačka buna godine 1573.

Antun Jiroušek

Izdanje Male knjižnice seljačke sloge broj 5.

Seljačka sloga, 1941.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
4,32
Urotnička pisma Marina Držića - s faksimilima pisama

Urotnička pisma Marina Držića - s faksimilima pisama

Marin Držić

Zaverenička pisma Marina Držića predstavljaju izuzetno važan dokument u hrvatskoj političkoj i književnoj istoriji 16. veka. Uz reprint originalnog rukopisa Pisma zavere i „menice“ Marina Držića.

Sveučilišna naklada Liber (SNL), 1989.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
21,46
Vukovarski dobrovoljac

Vukovarski dobrovoljac

Saša Fedorovsky, Željko Kliment
Popreklam, 1992.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
13,99
Hrvatski velikani

Hrvatski velikani

Božo Skoko

Autor u knjizi ukratko govori o svakom od velikana, bez obzira da li su hrvatski ili strani, koji su se svojim životom i radom na neki način zadužili Hrvatskoj.

Večernji list, 2014.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
9,86 - 9,98
Stari Zagreb

Stari Zagreb

Gjuro Szabo

Klasično delo hrvatske istoriografije, objavljeno 1941. godine, koje daje fascinantan pregled istorijskog razvoja Zagreba, od njegovih najranijih pomena do Sabinovog vremena, i nezaobilazan je izvor za svakoga ko želi bolje razumeti istoriju Zagreba.

Spektar, 1971.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
11,32
Lijepa naša

Lijepa naša

Monografija Hrvatske

Spektar, 1974.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
9,98