Povijest izbliza: Memoarski zapisi 1945-2005.

Povijest izbliza: Memoarski zapisi 1945-2005.

Dušan Bilandžić

Bilandžićevi "Memoarski zapisi" višestruko su zanimljivi i važni. U njima se faktografski gusto opisuju situacije, okolnosti i glavni akteri koji su stajali iza značajnih, ponekad prijelomnih događaja i odluka u ex-Jugoslaviji i u samostalnoj Hrvatskoj .

Prvi se dio memoara odnosi na pokušaje i tendencije demokratizacije, pluralizacije i liberalizacije jugoslavenskog društva, na žestoke debate i nedoumice državno-partijskih elita o mogućnosti prelaska na tržišne odnose i višestranačke oblike društva i političke vlasti. Drugi se dio odnosi na događaje, okolnosti i protagoniste koji su obilježili stvaranje i priznanje samostalne hrvatske države.

Iz Bilandžićevih se angažiranih i znanstveno-intelektualno distanciranih opservacija i zabilježenih događaja može dobiti posve jasna slika o tome kako je u tim prijelomnim, još ratom obilježenim okolnostima, zamišljana samostalna hrvatska država i razvoj hrvatskog društva. Zahvaljujući svojim znanstvenooistraživačkim preokupacijama, te visokim političkim društvenim funkcijama, Bilandžiću su bile dostupne i najpovjerljivije informacije.

"Završih "Memoarske zapise" u osamdeset i drugoj godini života. Što reći o životu u četiri države? U Kraljevini Jugoslaviji, u ustaškoj NDH, pod vlašću fašističke Italije (1941-1943) i Hitlerovoj Njemačkoj, u Titovoj SFRJ i, sada, u samostalnoj Republici Hrvatskoj, koja će se uskoro naći u Europskoj uniji, u povijesti najvećoj i najsloženijoj multinacionalnoj, multijezičnoj, multireligijskoj i multikulturalnoj zajednici ikad stvorenoj u Europi. S puškom u ruci, kao partizan, sudjelovao sam tri godine u ratu, u njemu četiri puta ranjavan, a dramatično u starosti doživljavao redom ratove u Sloveniji, u Hrvatskoj i u BiH 1991-1995, te, na kraju, i srpsko-albanski rat 1998/1999. U mom dugom životu smjenjivali su se i usponi i padovi, kao i oduševljavanja i razočaravanja, u dramatičnim društvenim prekretnicama".

Urednik
Božo Rudež
Ilustracije
Marija Braut
Naslovnica
Ana Pojatina
Dimenzije
25 x 16 cm
Broj strana
735
Nakladnik
Prometej, Zagreb, 2006.
 
Latinica. Tvrde korice.
Jezik: Hrvatski.
ISBN
978-9-53646-060-1

Nema primjeraka u ponudi

Poslednji primjerak je nedavno prodan.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Historija Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije – Glavni procesi

Historija Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije – Glavni procesi

Dušan Bilandžić

U ovoj Historiji SFRJ razmatraju se važni događaji, osnovni društveni procesi i odnosi i glavne tendencije u društvenom razvoju Jugoslavije od početka revolucije 1941. i dolaska na vlast Komunističke partije Jugoslavije 1945. godine do 1976. godine.

Školska knjiga, 1978.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
7,245,43
Hrvatska riječ u Srijemu: antologija srijemskih pisaca

Hrvatska riječ u Srijemu: antologija srijemskih pisaca

Dubravko Horvatić

Nakon punih pedeset godina, nakon Jelašićeve Antologije srijemskih pisaca (1944), hrvatska javnost ponovno dobiva knjigu o hrvatskom književnom stvaralaštvu u Srijemu.

Matica hrvatska, 1995.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
17,48
Teorijski osnovi slobodne razmjene rada

Teorijski osnovi slobodne razmjene rada

Ivan Mecanović
Konferencija SKH Zajednice općina - Centar za idejno-teorijski rad, 1985.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
0,98
Sporazum Cvetković - Maček

Sporazum Cvetković - Maček

Boban
Ljubo Boban

U knjizi Sporazum Cvetković-Maček Ljubo Boban pokazuje vrline koje su ga krasile kao historičara: rad na pronalaženju novih izvora, njihova beskompromisna analiza, te upotreba u znanstvenom tekstu kojim dovodi u pitanje ranija stajališta.

Institut društvenih nauka, 1965.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
32,56
Hrvatska

Hrvatska

Antun Travirka

Ova knjiga istražuje kulturnu i povijesnu baštinu Hrvatske.

Forum, 2015.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
17,22
Gradonačelnik u secesiji

Gradonačelnik u secesiji

Josip Cvenić

U svom najnovijem romanu autor tematizira vrijeme gradonačelnikovanja Vjekoslava Hengla, od 1920. do 1934. godine. Burno je to društveno-političko razdoblje, kako za grad Osijek, tako i za širi geopolitički prostor kojemu je pripadao.

Matica hrvatska, 2022.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
18,22