Erich Fromm
Erich Fromm (1900.–1980.) bio je njemačko-američki socijalni psiholog, psihoanalitičar, filozof i humanistički mislilac. Rođen je u Frankfurtu u židovskoj obitelji, a studirao je sociologiju, psihologiju i filozofiju u Heidelbergu. Bio je povezan s Frankfurtskom školom kritičke teorije i intenzivno se bavio povezivanjem psihoanalize s društvenom teorijom i humanističkom etikom.
Fromm je vjerovao da se ljudska psihologija ne može razumjeti bez konteksta društva u kojem osoba živi. Njegovo najpoznatije djelo, Bijeg od slobode (1941.), analizira kako su se pojedinci u modernom društvu okrenuli autoritarnim ideologijama da bi izbjegli teret osobne slobode. U djelima Umijeće ljubavi, Zdravo društvo i Imati ili biti, promiče ideje autentične ljubavi, individualne zrelosti i etičkog humanizma.
Za Fromma je ideal bila društvena transformacija koja omogućuje razvoj čovjeka kao slobodnog, kreativnog i odgovornog bića. Bio je aktivan i u političkom životu, zalažući se za mir, razboritost i demokratski socijalizam. Nakon dolaska nacista na vlast, emigrirao je u SAD, gdje je nastavio akademsku i terapijsku karijeru.
Preminuo je 1980. godine u Švicarskoj, ostavivši dubok trag u humanističkoj psihologiji i društvenoj filozofiji.
Naslovi u ponudi
Veličina i granice Freudove misli
Zdravo društvo
U knjizi "Zdravo društvo", Erich Fromm istražuje što čini jedno društvo psihološki zdravim, a što bolesnim. Knjiga predstavlja krunu Frommove socijalne i političke filozofije, u kojoj on favorizira tvz. humani, demokratski socijalizam.
Zdravo društvo
U knjizi Zdravo društvo Fromm je pokušao pokazati da život u demokraciji XX. stoljeća predstavlja drugu vrstu bijega od slobode. Analiza baš tog bijega, u kojoj je otuđenje centralni pojam, čini veliki dio ove knjige.