Erich Fromm
Erich Fromm (1900.–1980.) bio je njemačko-američki socijalni psiholog, psihoanalitičar, filozof i humanistički mislilac. Rođen je u Frankfurtu u židovskoj obitelji, a studirao je sociologiju, psihologiju i filozofiju u Heidelbergu. Bio je povezan s Frankfurtskom školom kritičke teorije i intenzivno se bavio povezivanjem psihoanalize s društvenom teorijom i humanističkom etikom.
Fromm je vjerovao da se ljudska psihologija ne može razumjeti bez konteksta društva u kojem osoba živi. Njegovo najpoznatije djelo, Bijeg od slobode (1941.), analizira kako su se pojedinci u modernom društvu okrenuli autoritarnim ideologijama da bi izbjegli teret osobne slobode. U djelima Umijeće ljubavi, Zdravo društvo i Imati ili biti, promiče ideje autentične ljubavi, individualne zrelosti i etičkog humanizma.
Za Fromma je ideal bila društvena transformacija koja omogućuje razvoj čovjeka kao slobodnog, kreativnog i odgovornog bića. Bio je aktivan i u političkom životu, zalažući se za mir, razboritost i demokratski socijalizam. Nakon dolaska nacista na vlast, emigrirao je u SAD, gdje je nastavio akademsku i terapijsku karijeru.
Preminuo je 1980. godine u Švicarskoj, ostavivši dubok trag u humanističkoj psihologiji i društvenoj filozofiji.
Naslovi u ponudi
Veličina i granice Freudove misli
Fromm developed as a critic of contemporary society under the influence of Marx, Freud and the Frankfurt circle. He stood out as an original critical interpreter of Freud's conceptions, which are his second basic inspiration.
Veličina i granice Freudove misli
Zdravo društvo
Zdravo društvo
U knjizi Zdravo društvo Fromm je pokušao pokazati da život u demokraciji XX. stoljeća predstavlja drugu vrstu bijega od slobode. Analiza baš tog bijega, u kojoj je otuđenje centralni pojam, čini veliki dio ove knjige.