
Povijest knjige
Povijest knjige enciklopedijsko je djelo koje prati razvoj knjige od najranijih oblika pisma do modernog doba. Knjiga istražuje kulturnu, tehnološku i društvenu evoluciju knjige kao medija znanja, umjetnosti i komunikacije.
Povijest knjige Aleksandra Stipčevića enciklopedijsko je djelo koje prati razvoj knjige od najranijih oblika pisma do modernog doba. Knjiga istražuje kulturnu, tehnološku i društvenu evoluciju knjige kao medija znanja, umjetnosti i komunikacije.
Stipčević započinje s počecima pisanja u Mezopotamiji, Egiptu i Kini, opisujući glinene pločice, papirus i pergament kao prve materijale. Detaljno obrađuje antičke knjižnice, poput one u Aleksandriji, te ulogu knjige u grčko-rimskoj kulturi. Srednji vijek donosi kodekse, samostanske prepisivačke radionice i razvoj iluminiranih rukopisa, uz utjecaj crkve na širenje pismenosti.
S izumom tiskarskog stroja Johannesa Gutenberga u 15. stoljeću, Stipčević naglašava revoluciju u proizvodnji knjiga, demokratizaciju znanja i širenje tiska u Europi. Obrađuje i ulogu knjige u reformaciji, renesansi i prosvjetiteljstvu, te njezin utjecaj na društvene promjene. U novije doba, bavi se industrijalizacijom tiska, pojavom masovnih izdanja i digitalnom tranzicijom knjige.
Djelo se ističe znanstvenom temeljitošću, ali i pristupačnošću, spajajući povijesne činjenice s kulturnim kontekstom. Stipčević naglašava knjigu kao ključni element civilizacijskog napretka, istražujući njezinu ulogu u obrazovanju, politici i umjetnosti. Posebna pažnja posvećena je hrvatskoj književnoj tradiciji i glagoljici.
Jedan primjerak je u ponudi