Željko Demo
Željko Demo rođen je 1951. godine u Zagrebu. Nakon završene Klasične gimnazije 1970. godine upisao je arheologiju (A) i latinski jezik (B) na Filozofskome fakultetu u Zagrebu. Već tijekom studiranja, uz ostale profesore, na njega je utjecao Duje Rendić-Miočević uputivši ga u numizmatiku koju će kao temu odabrati za diplomski rad („Novac germanskih vladara druge pol. 5. do u drugu pol. 6. st. u numizmatičkoj zbirci Arheološkog muzeja u Zagrebu“). Za vrijeme studija arheološko istraživanje 1974. godine u Privlaci kod Vinkovaca pod vodstvom Marije Šmalcelj bilo mu je uvod u srednjovjekovnu arheologiju koja će mu 37 godina biti profesionalni interes u Arheološkome muzeju u Zagrebu.
Profesionalno znatiželjan i sistematičan, potaknut zanimljivim nalazom iz sjeverozapadne Hrvatske, pristupio je izradi tipologije bjelobrdskih dvodijelnih privjesaka. Pri izradi tipologije istraživao je srednjovjekovno nalazište Lijeva bara u Vukovaru, a pritom se služio i Stručnim arhivom arheoloških lokaliteta Arheološkoga muzeja u Zagrebu, koji je važan izvor podataka starijih kolega koji su manje ili više sustavno, započevši s Marcelom Gorencom, od pedesetih godina 20. stoljeća istraživali spomenuto nalazište. Godine istraživanja, ali i digitalizacije inventarnih podataka i terenske dokumentacije o nalazištu Lijeva bara iznjedrile su izložbu „Vukovar – Lijeva bara: povijest jednog arheološkog nalazišta (tragovi, istraživanja, znamenja)“ koja je u Arheološkome muzeju u Zagrebu bila predstavljena 1996. godine. Uspjeh izložbe i usustavljena cjelokupna dokumentacija pokrenuli su novu seriju kataloga muzejskih zbirki i fundusa „Musei Archaeologici Zagrabiensis Catalogi et Monographiae“. Izdanje iz 2009. godine pod naslovom „Ranosrednjovjekovno groblje bjelobrdske kulture: Vukovar – Lijeva Bara (X–XI. stoljeće)“ autorski je potpisao Željko Demo usustavljujući na više od šesto stranica rad svih svojih prethodnika, kao i nalaze bjelobrdskoga kulturnog kompleksa i jednoga od najvećih poznatih srednjovjekovnih groblja u Hrvatskoj.
Naslovi u ponudi
Vukovar – Lijeva Bara (X-XI. stoljeće): Ranosrednjovjekovno groblje bjelobrdske kulture I-II
Die Monographie umfasst neben zahlreichen Bildern im Text einen Plan des Friedhofs, 434 Zeichnungen und 350 Fotografien von Skeletten und 191 Zeichnungen von Grabfunden, mehr als 100 tabellarische Darstellungen und mehr als 50 typologische Zeichnungen und