Čarobni breg
"Čarobni brijeg" smatra se remek-djelom modernističke književnosti. Roman je bogat simbolizmom i slojevitošću, a njegov glavni fokus je na unutarnjem razvoju protagonista kroz susrete s različitim idejama i svjetonazorima.
Knjiga je inspirirana Mannovim trotjednim putovanjem u Švicarsku kako bi posjetio svoju bolesnu ženu u sanatoriju 1912. godine. Prvi dio knjige precizno bilježi Mannove dojmove o samom mjestu i njegovoj kulturi. Kao i Hans Castorp, glavni lik, Thomasu Mannu je pred kraj posjeta dijagnosticirana mokra mrlja na plućima, ali srećom nije ostala. Mann je odlučio opisati opasnost mješavine slobode i bolesti koja mlade ljude izolira i odvlači od pravog i aktivnog života. Izvorno je "Čarobno brdo" zamišljeno kao novela veličine "Smrt u Veneciji". Međutim, Mann je ubrzo shvatio da priča ide svojim tijekom. Početak Prvog svjetskog rata prisilio je Manna da prekine rad na romanu i preispita svoj pogled na europsku kulturu. Nakon rata pregledao je svu građu, osmislivši je ovoga puta kao kritiku nezdravih i destruktivnih sila koje su se vrtjele Europom i koje su u nekoliko godina dovele do rata - sila koje je smatrao jedinima odgovornima za krvavu katastrofu. Trebalo mu je 12 godina da završi ono što je smatrao "ozbiljnom šalom".
Knjigu su odmah prepoznali izdavači u Njemačkoj i brzo je postala popularna u Europi i Americi. Mann je vjerovao da "Čarobni brdo" treba pročitati dva puta da biste u potpunosti uživali.
Jedan primjerak je u ponudi
- Oštećen omot
- Tragovi patine