Branislav Nušić
Srpski pisac (Beograd, 20. oktobar 1864 – Beograd, 19. januar 1938), završio studije prava na Velikoj školi u Beogradu (1887). Učestvovao u srpsko-bugarskom ratu. Osuđen je na dve godine zatvora zbog satirične pesme protiv obrenovićevskog režima (Dva raba, 1887). Posle pomilovanja, službovao u konzulatima Kraljevine Srbije; od 1900. bio je direktor pozorišta u Beogradu, Novom Sadu, Skoplju i Sarajevu. Sarađivao u periodici (imao kolumnu u Politici pod pseudonimom Ben Akiba). Nastavljajući tradiciju J. Sterije Popovića, pisao je satirične komedije (Narodni prječet, 1883; Sumnjivo lice, 1888; Protekcija, 1889), u kojima je prikazao srpsko građansko društvo na prelazu iz 19. veka. u 20. veku. Istorijske i romantične drame (Knez Ivo od Semberije, 1900; Hadži Loja, 1908) imale su i scenski uspeh. Svoja antiratna osećanja iskazao je u zbirci Priče jednog kaplara (1886), drami Velika nedelja (1920) i memoarima Petnaest devetnaest (1921). Objavio je humoristični roman Opštinasko dete (1902), roman za decu Hajduci (1934) i humorističnu Autobiografiju (1924). Pred kraj života vratio se komediji (Gospođa ministarka, 1929; Ožalošćena porodica, 1934; Pokojnik, 1937; Vlast, nedovršeno); spontanim šalama i duhovitim dijalozima, kao i satiričnim prikazivanjem likova, oštrom kritikom društvenih deformacija i veštom građenjem zapleta, stekao je široku i trajnu popularnost među pozorišnom publikom. Posle drame Moralo je biti (HNK, 1901), nekoliko njegovih dela izvedeno je na hrvatskim pozornicama.
Naslovi u ponudi
Autobiografija
Branislav Nušić, poznati srpski komičar, napisao je svoju autobiografiju koja nas vodi kroz njegov životni put. Nušićevim očima pratimo njegov put od skromnog detinjstva do uspešne književne karijere, prožet humorom i ironijom.
Hajduci
Roman Hajduci Branislava Nušića je humoristička priča o grupi dečaka iz malog grada koji, inspirisani pričama o hajducima, osnivaju svoju družinu i upuštaju se u razne nestašluke.
Opštinsko dete
Priče Branislava Nušića
Izbor iz Nušićevih kraćih humorističkih priča koje je pisao i objavljivao uglavnom u novinama i časopisima. Sa predgovorom A. G. Matoša.
Sumnjivo lice / Pokojnik
U komediji „Sumnjivo lice“ Nušić ismejava tadašnje društvo sa svim manama koje vidi u vlasti pod vlašću dinastije Obrenović. Komedija „Pokojnik” je poslednja komedija koju je Nušić napisao u 70. godini, sa sličnom tematikom.