Leszek Kolakowski
Lešek Kolakovski (1927–2009) je bio poljski filozof, istoričar ideja i esejista, poznat po svojoj kritici marksizma, istraživanju intelektualne istorije i filozofiji religije. Rođen je u Radomu, a studirao je filozofiju na Univerzitetu u Lođu. U početku je bio marksista, ali je vremenom postao jedan od najistaknutijih kritičara komunističkog režima, zbog čega je 1968. emigrirao iz Poljske. Predavao je na prestižnim institucijama kao što su Oksford, Jejl i Berkli.
Njegov najvažniji rad, Glavni tokovi marksizma (1976), analizira istoriju i neuspehe marksističke misli. Napisao je i brojna filozofska i istoriografska dela, uključujući „Ako Boga nema“, gde istražuje ulogu religije u savremenom društvu, i „Mini predavanja o Maksi pitanjima“, zbirku eseja o filozofskim i kulturnim temama.
Kolakovski je dobio niz prestižnih nagrada, uključujući nagradu Erazmus i nagradu Kluge. Smatra se jednim od najznačajnijih filozofa 20. veka, koji je uticao na savremenu političku i filozofsku misao. U svom predavanju Džefersona iz 1986. godine, on je tvrdio da treba da „proučavamo istoriju ne da bismo znali kako da se ponašamo ili kako da uspemo, već da bismo znali ko smo”.
Naslovi u ponudi
Glavni tokovi marksizma
Jedno od najvažnijih i najobimnijih dela o marksizmu u kojem Kołakowski, bivši marksista i oštar kritičar marksističke ideologije, analizira evoluciju marksizma, istražujući različite faze, ideje i filozofske struje u okviru marksističke tradicije.
Goropadni eros
Dvadesetdva ogleda o seksualnosti i erotizmu iz pera velikih filozofa, sociologa, psihologa i književnika.
Ključ nebeski / Razgovori sa đavolom
Raniji spisi Kolakowskog, u kojima se on, uz pomoć pojmovno-logičkog aparata, razračunava s pričama iz Starog Zavjeta, tako da svaku zanimljivu starozavetnu alegoriju provuče kroz racionalni diskurs.