Herman Melville

Američki pisac (Njujork, 1. avgust 1819 – Njujork, IKS 28, 1891). Zbog finansijske propasti porodice morao je da prekine redovno školovanje. Kao paluba je plovio (1839) preko Atlantika do Liverpula; bio je (1841) član posade kitolovačkog broda koji je plovio u južnom Pacifiku. Pobegao je sa broda na jednom od Markizskih ostrva i ostao kod jednog polinezijskog plemena; zatim se našao na Tahitiju i Havajima, odakle se vratio kući 1844. kao mornar na ratnoj fregati. Svoja pomorska iskustva opisao je u nekoliko knjiga – Taipi (Tipee, 1846), Omoo (1847), Mardi (1849), Redburn (1849) i Mornar u belom sakou (Vhite-Jacket, 1850), od kojih su prve dve posebno postigao veliki uspeh.

U sledećem romanu Mobi Dik ili kit (Mobi-Dick, or The Vhale, 1851), koji se danas smatra jednim od vrhunaca američke književnosti, Melvil produbljuje svoj umetnički proces, ali je delo prošlo gotovo neprimećeno od njegovih savremenika. Epski roman o potrazi kapetana Ahava za velikim belim kitom zbog kojeg je izgubio nogu, kulminira sukobom između kitolovca Pekuod-a i kita, u kojem Ahav i cela njegova posada ginu osim naratora, mornara Ismaila. Delo je simbolična vizija večnog sukoba čoveka i Boga, između nade i sumnje, slika spoja dobra i zla, nerazrešive tajne stvarnosti i iluzije, čulnog sveta i njegovog metafizičkog značenja.

Melvilova nadahnuta proza je u duhu Šekspira, Biblije i engleskih baroknih pesnika. U sledećem delu, Pjer (1852), odstupajući od žanra avanturističko-metafizičkog romana, svoju stalnu preokupaciju spaja sa konvencijama porodičnog i sentimentalnog romana. Nakon avanturističkog istorijskog romana Izrael Poter (1855), objavio je zbirku pripovedaka The Piazza Tales (1856), među kojima se posebno ističu Benito Cereno i Bartlebi Scrivener, u kojoj se dotiču vrućih tema Amerike tog vremena. (ropstvo, nasilje, otuđenje, komercijalizacija) i anticipira moderno društvo koje negira pojedinca i njegovu slobodu. Roman Šljepar (The Confidence-Man, 1857), satirična alegorija o položaju savremenog čoveka, smešten je u okvire rečnog putovanja američkim Zapadom.

Zahtevni oblici njegove proze i sve pesimističnija vizija udaljili su Melvila od šire čitalačke publike; karijera mu je potonula u zaborav, a nepovoljne porodične prilike i psihičke krize karakterisale su njegove kasnije godine. Godina Godine 1876. objavio je opširnu filozofsko-religioznu pesmu Klarel, delimično zasnovanu na prethodnom putovanju po Evropi i Svetoj zemlji. Njegove pesme, posebno one inspirisane američkim građanskim ratom (Battle-Pieces and Aspects of the Var, 1866), naknadno su ponovo procenjene i danas čine važan deo američke poezije u 19. veku. par.

Ne mogavši da živi od pisanja, Melvil je konačno dobio državni posao kao carinski inspektor, i nastavio da se bavi književnošću daleko od očiju javnosti. Njegovo poslednje prozno delo je pripovetka Bili Bad (1888, objavljena 1924), o sukobu etičkih normi u tragičnim okolnostima. Tek oko 1920-ih kritika je počela da revalorizuje Melvilovo delo, a oko 1940-ih ga je kanonizovala kao pisca koji je u KSIKS. veka kritički proniknuo u moralne i društvene implikacije američkog života i razgranatim simbolizmom izrazio duhovno pitanje koje je, sa mogućim izuzetkom Dostojevskog, svoj vrhunac doživelo tek kod pisaca dve-tri generacije posle njega.


Naslovi u ponudi

Bili Bad

Bili Bad

Herman Melville
Džepna knjiga, 1958.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
2,99
Bili Bad, Benito Sereno

Bili Bad, Benito Sereno

Herman Melville

Melvilove poznate priče, prva o starom kapetanu broda koji je izgubio posadu, dok drugu neki smatraju najboljim Melvilovim romanom o mornarima.

Rad, 1960.
Srpski. Latinica. Broširano.
0,98
Moby Dick

Moby Dick

Herman Melville

Moby Dick je roman američkog pisca Hermana Melvillea iz 1851. godine. Knjiga je pripovijest mornara Ishmaela o manijakalnoj potrazi Ahaba, kapetana broda Pequod, za osvetom Moby Dicku, golemom bijelom kitu koji mu je na prošlom putovanju odgrizao nogu.

Globus, 2004.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
Knjiga se sastoji od dva toma
4,76
Moby Dick ili Bijeli kit

Moby Dick ili Bijeli kit

Herman Melville

Moby Dick iznimno je i izvanredno djelo svjetske književnosti, u američkoj kulturi zauzima približno ono mjesto što ga u drugim, starijim literaturama imaju veliki nacionalni spjevovi – od Homerovih do Miltonovih.

Sveučilišna naklada Liber (SNL), 1978.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
7,26
Taipi

Taipi

Herman Melville

Opis četvoromesečnog boravka među starosedeocima u jednoj dolini na Markizskim ostrvima.

Zora, 1952.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
3,50