
Reformacija
Kako i zašto je 95 teza prikovano na vrata Vitenberške katedrale. Nastanak i pregled reformatorskog pokreta u 16. veku, u nekim evropskim zemljama. Poznati i manje poznati reformatori - Martin Luter, Ulrih Cvingli, Filip Melanhton i drugi.
Dok je jednog dana pregledavao knjige u univerzitetskoj biblioteci, Luter je pronašao latinsku Bibliju. Nikada ranije nije video takvu knjigu. Nije ni znao da postoji! Sada je prvi put imao pred sobom celu reč Božiju. Dok je listao njegove svete stranice, u njemu su se mešali strah i čuđenje; bio je brz i kucajući srcem čitao je reči života, zastajkujući tu i tamo da uzvikne: „O, kad bi mi Bog dao takvu knjigu!“ Svaki trenutak koji je mogao da odvoji od svakodnevnih obaveza koristio je za učenje.
Bližio se jedan od najvećih praznika, praznik Svih svetih, a narod je u velikom broju dolazio u crkvu u Vitenbergu. Dan uoči pomenutog praznika, pridruživši se gomili koja je već išla u crkvu, Luter je na crkvena vrata prikačio dokument sa devedeset pet teza protiv doktrine pomilovanja. On je izjavio da je spreman da sutradan brani ove teze na Univerzitetu pred svima koji smatraju da ih treba opovrgnuti.
Njegove teze su privukle univerzalnu pažnju. Čitale su se, iznova čitale i ponavljale svuda. Na Univerzitetu i u celom gradu vladalo je veliko uzbuđenje. Pitanja koja je Luter postavljao ubrzo su se proširila po Nemačkoj, a za nekoliko nedelja postala su poznata širom hrišćanskog sveta.
Bio je to početak reformacije – pokreta koji je svetu ponudio otvorenu Bibliju!
Jedan primerak je u ponudi