Istorija sveta u 6 pića

Istorija sveta u 6 pića

Tom Standage

Kako se istorija menjala, tako je svako vreme, mesto i svaka kultura imala svoje omiljeno piće; od prvih naseobina iz kamenog doba do velikih dvorana za gozbe u staroj Grčkoj, ili čuvenih kafeterija iz vremena prosvetiteljstva.

Kako se istorija menjala, tako je svako vreme, mesto i svaka kultura imala svoje omiljeno piće; od prvih naseobina iz kamenog doba do velikih dvorana za gozbe u staroj Grčkoj, ili čuvenih kafeterija iz vremena prosvetiteljstva. U nekim slučajevima ta su pića imala i neočekivan uticaj na tok istorije. Baš kao što arheolozi istoriju dele na različite periode (kameno, bronzano, gvozdeno doba...), tako je moguće podeliti istoriju sveta na periode u kojima su dominirala različita pića. Šest veoma različitih pića – pivo, vino, žestoka alkoholna pića, kafa, čaj i koka-kola – obeležila su tok svetskih zbivanja. Tri od ovih šest pomenutih pića sadrže alkohol, a tri kofein, ali ono što im je zajedničko jeste da je svako od njih definisalo ključne epohe u istoriji čovečanstva, od antike do danas.

Pivo je imalo izuzetnu važnost u prvim civilizacijama Mesopotamije i Egipta i korišćeno je, pored ostalog, za plaćanje nadnica. Zlatno doba antičke Grčke bilo je doba vina, osnovnog sredstva trgovine u velikim prekomorskim trgovačkim pohodima, preko kojih su se grčke ideje i kultura širile na sve strane sveta. Žestoka pića, kao što su brendi, rum i viski okrepljivala su moreplovce na dugim putovanjima u doba velikih istraživanja i služila kao sredstvo plaćanja u trgovini robljem. Iako kafa potiče iz arapskog sveta, ona je podsticala revolucionarnu misao u Evropi u doba prosvetiteljstva, kada su kafeterije postale centri duhovnog razvoja. I stotinama godina pošto su Kinezi počeli da piju čaj, on je postao toliko popularan u Britaniji da je određivao smer (pravac) britanske spoljne politike na vrhuncu Britanskog carstva. Veštački gazirana pića prvi put su se pojavila u Evropi pred kraj XVIII veka, ali su postala fenomen u XX veku sa koka-kolom, najpoznatijim i najprodavanijim proizvodom na svetu, koji i danas predstavlja pravi simbol napredovanja prema jedinstvenom svetskom tržištu

Šest pića o kojima je reč u ovoj knjizi, ukazuje na složenost međusobnog uticaja različitih civilizacija i na povezanost svetskih kultura. Posle čitanja ove nesvakidašnje i podsticajne knjige, može vam se desiti da ubuduće na sasvim nov način ispijate svoje omiljeno piće.

Naslov originala
A History of the World in 6 Glasses
Prevod
Milana Todoreskov
Urednik
Vladislav Bajac
Ilustracije
JovanČekić
Naslovnica
Koan
Dimenzije
23,5 x 15,5 cm
Broj strana
214
Izdavač
Geopoetika, Beograd, 2008.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Srpski.
ISBN
978-8-67666-110-7

Jedan primerak je u ponudi

Stanje:Korišćeno, u odličnom stanju
Dodato u korpu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Europe: A History

Europe: A History

Norman Davies

Evo remek-dela istorijskog narativa koje se proteže od ledenog do atomskog doba, jer priča priču o Evropi, Istoku i Zapadu.

Pimlico, 1997.
Engleski. Latinica. Broširano.
15,6411,73
Najveće kulture svijeta 2: Kina

Najveće kulture svijeta 2: Kina

Joachim Hildebrand

Najveće kulture sveta je zbirka od osam knjiga koje govore o velikim svetskim civilizacijama. U Hrvatskoj su knjige prvi put objavljene 2005. godine u Rijeci kod izdavača Ektrada d.o.o., ali je svih osam knjiga objavljeno i specijalno za Večernji list.

Extrade, 2005.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
5,243,93 - 6,845,13
Dođoh, vidjeh, zapisah

Dođoh, vidjeh, zapisah

Martin Wein

Zapisi očevidaca ključnih događaja u povijesti čovječanstva kroz pet tisućljeća. Hrvatskosrpsko izdanje dopunio: Leo Držić.

Epoha, 1966.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
10,99
Država SS-a: sistem njemačkih koncentracionih logora

Država SS-a: sistem njemačkih koncentracionih logora

Eugen Kogon

Eugen Kogon je proveo sedam godina u koncentracionim logorima. Poslije rata skupio je svu moguću dokumentaciju koja je bila sačuvana o sistemu i organizaciji esesovskih koncentracionih logora. Također je skupio svjedočanstva niza preživjelih logoraša.

Globus, 1982.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
11,78
Povijest svijeta od početka do danas

Povijest svijeta od početka do danas

Jochen Bleicken, Vladimir Brodnjak

Povijest svijeta je prerađeno izdanje knjige Die Weltgeschichte iz zbirke Wissen im Überblick što ju je izdao Verlag Herder KG, a objavili su je u suradnji Cankarjeva založba, Ljubljana, i Izdavačko knjižarsko poduzeće Naprijed, Zagreb.

Naprijed, 1976.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
26,36 - 29,75
Povijest 8: Humanizam i renesansa

Povijest 8: Humanizam i renesansa

Osmi svezak iz edicije "Povijest svijeta", koja je u originalu objavljena 2004. godine u izdanju Instituto Geografico De Agostini i Editoriale Metropoli uz talijanske novine La Repubblica, dok joj je u Hrvatskoj izdavač Europapress holding.

Europapress holding, 2008.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
6,785,42 - 7,32