Eskim na feniksu ti je ukrao mobitel
Eskim na feniksu vam je ukrao mobitel drugi je roman Nataše Govedić, a donosi intimnu priču dvojice protagonista i posvetu ličnom imidžu Zagreba.
Da li se sećate onog sitnog, ali veoma ozbiljnog unutrašnjeg glasa koji se neprestano vraćao vašem najličnom zadovoljstvu - strahu da ćete ga zauvek zakopati, potopiti, izgubiti, spaliti ili jednostavno ostaviti na benzinskoj pumpi, kao beskorisni višak ? Evo ga opet. Preskače ogradu i ulazi u dvorište, gde Kreda i Izak sede na podu pored živice. Protagonisti. Pri tome ne treba mešati ljubavne romane i intimne romane. Ovaj ovde je intiman. Zato mu je zaista potrebno devedeset dimenzija našeg postojanja, a Eskimi i feniksi ništa manje.
Eros nije rob konvencijama.
Ujedno, to je i roman o gradu Zagrebu, ali ispričan iz perspektive hodanja, koračanja i fizičkog kretanja ulicama između Sljemena i Hendriksovog mosta. Averzija koju Kreda oseća prema Filozofskom fakultetu istovremeno je i otpor birokratskom konceptu učenja, studiranja i kasnije beskorisnog rada. Niko ne želi ništa da odugovlači u ovom tekstu i njegovom svetu. Naprotiv. Ni u ljubavi, ni u slikarstvu, ni u književnosti nema boljeg izbora od... „putovanja“. Roman donosi posebno izdanje fanzina Noćna straža, gde dvadeset umetnika, okupljenih oko glavnog junaka, izlaže svoje vizuelne radove na temu vremena, ne onaj od devet do pet (kompanija) niti onaj od nula do dvadeset godina. četiri (supermarket). Ovaj umetnički dodatak „umetničkom romanu” posebno je namenjen čitaocima koji žele da naprave sebi mali balkon-vreme ili baštensko vreme, kao i čitaocima koji ne moraju da grade zidove između slika i teksta u prostoru svoje mašte. . Slike vremena u današnjem "vremenu slika" pojavljuju se i kao dokaz da ni vreme ni slike nisu potrošeni.
Jedan primerak je u ponudi