Putopisi i studije 4: Likovne studije

Putopisi i studije 4: Likovne studije

Miroslav Krleža

Zbirka obuhvata eseje i kritike posvećene vizuelnim umetnostima, pisane tokom nekoliko decenija. Fokus ovih tekstova je na vizuelnim umetnostima, sa naglaskom na hrvatske i evropske umetnike, i na odnosu između umetnosti i ideologije.

Krleža, kao jedan od najznačajnijih hrvatskih pisaca i intelektualaca 20. veka, u ovim tekstovima pokazuje duboku erudiciju i kritički senzibilitet, razmatrajući umetnost u kontekstu kulturnih, istorijskih i društvenih pokreta.

Krleža analizira dela umetnika poput Vladimira Becića, Josipa Račića i Miroslava Kraljevića, pripadnika takozvane Minhenske škole, ističući njihov doprinos modernizmu u hrvatskoj umetnosti. Njegovi eseji često istražuju napetost između tradicionalnih i avangardnih pristupa, kao i uticaj evropskih umetničkih pokreta na domaću scenu. Posebno se bavi pitanjima estetike, autentičnosti i društvene uloge umetnosti, kritikujući konformizam i površnost u umetničkom izražavanju. Krležine refleksije su prožete filozofskim i sociološkim uvidima, a njegov stil karakteriše jezičko bogatstvo i polemička oštrina.

Ova zbirka svedoči o Krležinoj sposobnosti da poveže vizuelnu umetnost sa širim kulturnim i istorijskim kontekstom, čineći je vrednim izvorom za razumevanje hrvatske i evropske umetnosti 20. veka.

Urednik
Ivo Frangeš
Dimenzije
20,5 x 13,5 cm
Broj strana
360
Izdavač
NIŠRO Oslobođenje, Sarajevo, 1985.
 
Latinica. Tvrde korice.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primerak je u ponudi

Stanje:Korišćeno, u odličnom stanju
Dodato u korpu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Hrvatska svjedočanstva o Rusiji

Hrvatska svjedočanstva o Rusiji

Juraj Križanić, Ognjan Štriga, Franjo Rački, Vatroslav Jagić, Petar Tomić, Krunoslav Heruc, Augus...

Odabrana svjedočanstva pružaju nam u cjelosti svojevrsni presjek kroz rusko kulturno i političko zbivanje, posebno u zadnjem i povijesno najsiromašnijem periodu ruske povijesti.

Suvremena naklada, 1945.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
18,34
Vražji otok

Vražji otok

Miroslav Krleža

Sam Miroslav Krleža ovo je djelo ubrajao među novele (objavljeno je u tri nastavka u "Savremeniku" 1923). Neki suvremeni teoretičari i povjesničari (Lasić) smatraju da se, zbog karakteristika, radi o kraćem romanu.

Nakladni zavod Neva, 1924.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
19,99
Članci i polemike 2: Sa uredničkog stola

Članci i polemike 2: Sa uredničkog stola

Miroslav Krleža

Zbirka Članci i polemike 2: Sa redakcijskog stola obuhvata eseje, kritike i polemičke tekstove napisane tokom Krležinog angažmana kao urednika raznih književnih časopisa, kao što su Književna republika i Pečate.

NIŠRO Oslobođenje, 1983.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
5,98
Crno proljeće / Svijet seksa

Crno proljeće / Svijet seksa

Henry Miller

Crno proleće je zbirka eseja i kratkih priča američkog pisca Henryja Millera, koja je prvi put objavljena 1936. godine. "Svijet seksa" je drugi Millerov poznat rad, koji je posebno kontroverzan zbog svog eksplicitnog sadržaja.

Otokar Keršovani, 1967.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
7,626,69 - 8,367,62
Sabrana djela XVI: Znakovi pored puta

Sabrana djela XVI: Znakovi pored puta

Ivo Andrić

„Znakovi pored puta” nisu ispovest ili hronologija života, već fragmenti života i duhovne borbe. To je zbirka mudrosti koja je iz generacije u generaciju omiljeno štivo kome se čitaoci uvek rado vraćaju iznova.

Svjetlost, 1977.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
84,26 (komplet)
Tin bez vina: Dnevnički zapisi, feljtoni i članci o ´kralju boema´ (i oko njega)

Tin bez vina: Dnevnički zapisi, feljtoni i članci o ´kralju boema´ (i oko njega)

Vladimir Rem

Zbirka dnevničkih zapisa, feljtona i članaka Vladimira Rema posvećenih Tinu Ujeviću. Rem piše u ovoj knjizi iz lične fascinacije Tinom – njegovim životom, umetničkim putem, boemskim navikama, unutrašnjim borbama i društvenim uticajem.

Radničko sveučilište Nada Sremec, 1981.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
4,26