
Životinjska farma
Ova knjiga je oštra satira o slepom maršu ugnjetavanog društva ka totalitarizmu. Bezvremenska bajka za odrasle, ona nosi jasnu poruku da napad na slobodu, pod bilo kojom zastavom ili politikom, neizbežno vodi ka tiraniji.
Priča se odvija na farmi Manor, gde se životinje, predvođene svinjama, bune protiv svog vlasnika, gospodina Džounsa, zbog zlostavljanja i eksploatacije. Inspirisane govorom starog vepra, Starog Majora, koji propoveda jednakost i slobodu, životinje preuzimaju farmu i proglašavaju je Životinjskom farmom. One uspostavljaju Sedam zapovesti animalizma, čiji je temelj: „Sve životinje su jednake.“
„Svinje Napoleon i Snežana preuzimaju vođstvo, ali njihova rivalstva dovode do sukoba. Napoleon, uz pomoć pasa koje je odgajio kao svoju vojsku, proteruje Snežanu i uspostavlja diktaturu. On postepeno krši zapovesti animalizma, menjajući ih kako bi opravdao svoju moć. Životinje rade sve više i više, dok svinje žive u luksuzu, sarađujući sa ljudima i usvajajući njihove navike. Ključna zapovest se menja u: „Sve životinje su jednake, ali neke su jednakije od drugih.“ Na kraju, životinje više ne mogu da razlikuju svinje od ljudi, što simbolizuje potpuni slom ideala revolucije.
Veruje se da je Životinjska farma napisana kao odgovor na staljinistički Sovjetski Savez u kome su vladali drugačiji principi od javno proglašene slobode i jednakosti. Danas je, međutim, poražavajuće jasno da, gde god i kad god je sloboda napadnuta u svetu, surova jasnoća i tragikomičnost Orvelovog remek-dela sijaju jednakom snagom skoro osamdeset godina kasnije.“
Jedan primerak je u ponudi