Dječji dom u Jastrebarskom: Dokumenti (1939-1947.)

Dječji dom u Jastrebarskom: Dokumenti (1939-1947.)

Ćiril Petešić

Knjiga se fokusira na period kada je u Jastrebarskom postojao dječiji logor za djecu dovedenu iz logora Stara Gradiška i drugih jasenovačkih logora, od 12. jula do početka novembra 1942. godine.

Razlog tome je što je upravo tome razdoblju u našem poratnom tisku posvećen veliki broj članaka, feljtona, nekoliko knjiga, ali jedan kritički prikaz zbivanja nije dat. Drugi je razlog što je izostalo objavljivanje najznačajnijih dokumenata u cijelosti. Neki od njih ako su i citirani, korišteni su u intenciji pojedine rasprave ili knjige, ali ne i oni dijelovi dokumenata koji stvari daju osjetno drukčije svijetlo. Treći je razlog što su objavljena brojna »sjećanja«, nastala 30-40 godina nakon zbivanja u Jastrebarskom za vrijeme drugog svjetskog rata. »Sjećanja« su objavljivana uglavnom fragmentarno, a ona su ipak dokumenti drugoga reda (sekundarni). Zbog ovih sam razloga nastojao što veću pažnju posvetiti objavljivanju primarnih dokumenata u cijelosti i u tom je pogledu, po mom uvjerenju, vrijednost ove knjige. Čitatelji dosad nisu imali prilike uočiti da je kratka povijest dječjeg doma u Jastrebarskom imala nekoliko faza: prijeratna, kad je Banovina Hrvatska osnovala svoj dom za siročad, početna ratna, dok dječjem domu nije pridodan i logor za djecu iz jasenovačkih logora koji je postojao gotovo 4 mjeseca, daljnja faza do svršetka rata i poratna faza. Posebno je značajno bilo formiranje dječje zarazne bolnice, koja je nakon prestanka dječjeg logora nastavila djelovati kao epidemijska bolnica. Osim toga, u Jastrebarskom su zapravo postojala tri dječja doma i to su bili državni dječji domovi, pod brigom i nadzorom Banovine Hrvatske, ministarstva NDH i poslije rata Republike Hrvatske.

Naslovnica
Martina Petek Stupar
Dimenzije
24 x 17 cm
Broj strana
212
Izdavač
Kršćanska sadašnjost, Zagreb, 1990.
 
Tiraž: 1.200 primeraka
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.
ISBN
8-63-970084-2

Jedan primerak je u ponudi

Stanje:Korišćeno, u odličnom stanju
Dodato u korpu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Bijela knjiga Stipe Šuvara: Originalni dokument Centra CK SKH za informiranje i propagandu od 21. ožujka 1984.

Bijela knjiga Stipe Šuvara: Originalni dokument Centra CK SKH za informiranje i propagandu od 21. ožujka 1984.

˝Bijela knjiga˝ je prvi put objavljena u knjižnom izdanju. To je istorijski dokument koji je izradio Informativno-propagandni centar CK SKH 1984. godine.

Večernji posebni proizvodi d.o.o, 2010.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
11,32
Ljubljana u borbi 1941–1945: Zbornik sećanja

Ljubljana u borbi 1941–1945: Zbornik sećanja

Zbirka okuplja sećanja učesnika narodnooslobodilačke borbe u Ljubljani tokom Drugog svetskog rata. Zbirka sadrži lična svedočanstva, koja pružaju uvid u svakodnevni život, borbu i žrtve stanovnika Ljubljane pod okupacijom.

Vojnoizdavački zavod, 1978.
Srpski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
9,76
Tumač obćemu austrijskomu gradjanskomu zakoniku I - II

Tumač obćemu austrijskomu gradjanskomu zakoniku I - II

Adolf Rušnov

Opšti austrijski građanski zakonik, objavljen 1811. godine, predstavlja drugu značajnu kodifikaciju građanskog prava u Evropi posle čuvenog francuskog građanskog zakonika iz 1804. godine. OGZ u Hrvatskoj i Slavoniji uveden je 1852. godine, kada je carski

Knjižarnica Lavoslava Hartmana, 1891.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
Knjiga se sastoji od dva toma
130,00
Povratak iz Gulaga: Tajni referat Hruščova

Povratak iz Gulaga: Tajni referat Hruščova

Karlo Štajner

Nastavak memoara „7000 dana u Sibiru“, u kojima autor opisuje svoje dvadesetogodišnje zatočeništvo u sovjetskim gulazima. Knjiga se bavi Štajnerovim iskustvima u logorima, pružajući dodatni uvid u njegov život i razmišljanja o komunističkim idealima.

Globus, 1986.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
11,24
Zagreb tisuću devetsto četrdeset prve

Zagreb tisuću devetsto četrdeset prve

Ivan Šibl

„Zagreb hiljadu devetsto četrdeset i prvi” nije samo istorijski pregled događaja, već je istovremeno i knjiga u kojoj je autor živo i direktno ocrtao desetine portreta. Knjiga koja je istovremeno i istoriografski i memoarsko-publicistički zapis.

Naprijed, 1967.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
7,985,99