Kumranski rukopisi iz pećina kraj Mrtvog mora
Knjiga Kumranski rukopisi autora Eugena Verbera istražuje istorijski, religijski i kulturni značaj svitaka koji su pronađeni u pećinama Kumrana, blizu Mrtvog mora, 1947. godine.
Verber, ugledni istoričar i istraživač, pruža detaljan uvid u ove tekstove, poznate i kao Svitci sa Mrtvog mora, koji predstavljaju neke od najstarijih poznatih biblijskih i vanbiblijskih tekstova.
Verber objašnjava da su rukopisi pripadali jevrejskoj zajednici Esena, verske grupe koja je živela u Kumranu između 2. veka pre nove ere i 1. veka nove ere. Ova zajednica je težila duhovnoj čistoći i verovala je u nadolazeći sukob između sila dobra i zla, koji je, prema njihovom učenju, predstavljao kraj vremena. Tekstovi sadrže fragmente gotovo svih knjiga Starog zaveta, kao i mnoge druge spise kao što su himne, apokaliptične vizije i pravila zajednice.
Verber posebno ističe značaj Knjige o zajednici i Ratnog svitka, koje detaljno opisuju pravila života i verovanja Esena, kao i njihove pripreme za konačni obračun između "Sinova svetlosti" i "Sinova tame." Ovi rukopisi nude uvid u rano jevrejsko eshatološko razmišljanje, koje je kasnije uticalo na razvoj hrišćanstva i predstave o Mesiji.
Knjiga takođe razmatra polemiku i teorije o vezi između Esena i ranih hrišćanskih zajednica, jer neki istraživači smatraju da su njihova učenja mogla uticati na Isusove sledbenike. Verber na popularan način preispituje značenje rukopisa za jevrejsku i hrišćansku tradiciju, kao i njihove univerzalne poruke o moralnosti, čistoti i pripremi za duhovni preporod.
Jedan primerak je u ponudi