Teorija i praksa: socijalnofilozofske studije
Jedan od ključnih tekstova društvene teorije. U ovoj knjizi Habermas se bavi pitanjima teorijske i praktične razlike, naglašavajući značaj komunikacije u oblikovanju društvene stvarnosti.
Habermas analizira kako teorijsko znanje može oblikovati društvene prakse i obrnuto. On ističe da se teorija ne može odvojiti od praktičnih konteksta u kojima se primenjuje. Centralni koncept knjige je ideja komunikativne akcije, koja podrazumeva interakciju između pojedinaca koja se zasniva na razumevanju i konsenzusu, a ne na dominaciji ili manipulaciji.
Habermas kritikuje pozitivistički pristup koji ignoriše subjektivne aspekte ljudskog delovanja. Ističe potrebu razumevanja društvenih pojava kroz prizmu ljudske komunikacije. Knjiga istražuje i etičke dimenzije društvene teorije, naglašavajući značaj moralnih normi u oblikovanju prakse i teorije.
Habermas se zalaže za dijalog i deliberativnu demokratiju, gde se javna debata smatra ključnom za donošenje odluka koje utiču na zajednicu. Kroz „Teoriju i praksu“, Habermas postavlja temelje za dalje diskusije o društvenoj teoriji, komunikaciji i etici, ostavljajući dubok uticaj na društvene nauke.
Jedan primerak je u ponudi