
Slobodni pad
Pavličićev roman bavi se psihološkim i etičkim posledicama ljudskih izbora u ekstremnim okolnostima. To nije samo roman o čoveku u krizi, već i studija o tome kako čovek reaguje kada izgubi podršku – u sebi, u drugima i u stvarnosti...
Glavni lik, univerzitetski profesor Viktor, doživi saobraćajnu nesreću i iz te situacije počinje niz neobičnih događaja koji ga primoravaju da preispita sopstveni život, identitet i sistem vrednosti. Njegov svakodnevni svet postepeno se pretvara u lavirint u kome nestaju granice između stvarnog i prividnog.
Roman počinje realistično, ali se ubrzo razvija u psihološki triler sa snažnim filozofskim slojevima. Posle nesreće, Viktor se suočava sa osećajem gubitka kontrole – kao da je u slobodnom padu. Susreće se sa ljudima koji se prema njemu ponašaju drugačije nego ranije i postaje sve jasnije da ljudi oko njega počinju da ga doživljavaju na način koji mu je stran. Ova promena u njegovoj percepciji sveta navodi ga da preispituje svoje prošle postupke, lične slabosti i društvenu ulogu.
Pavličić kroz ovaj roman razmatra teme krivice, odgovornosti, identiteta i lične istine. Pisac koristi elemente neizvesnosti, ali i intelektualne introspekcije, kombinujući zanimljiv zaplet sa slojevima misli. Jezik je jasan i precizan, a naracija linearna, iako isprekidana refleksijama i unutrašnjim monolozima.
Jedan primerak je u ponudi