Iza ugla, ogledalo

Iza ugla, ogledalo

Branislav Glumac

Nova knjiga Branislava Glumca „Iza ugla, ogledalo“ raznožanrovsko je djelo (od proze, feljtonistike do poetskih tekstova i drame) ispisano prepoznatljivim stilom ovog važnog suvremenog književnika, kritičara i antologičara.

U svojim zapisima Glumac se bavi susretima s umjetnicima i kulturnjacima poput Miroslava Krleže, Vesne Parun, Gustava Krkleca, Joakima Marušića, Milivoja Slavičeka, Matije Skurjenog, Ivana Lackovića – Croate… Javne osobe isprepletene su s onima iz Glumčeva intimističkog i obiteljskog kruga te se takvom gradnjom teksta otvara pristup jednom osobnijem čitanju i javnih osoba koje više nisu tek biografska natuknica u kakvu leksikonu ili enciklopediji.

K tome, zaokupljen je Glumac pozicijom umjetnosti u društvu, književnom kritikom – pamćenjem i zaboravom – te neiscrpnim temama poput erosa i thanosa, ljubavi, tijela, vremena.

U ovoj knjizi nalazi se i drama „Iza ugla, soba za leptire“, koja je (pod naslovom „Hvatači sjenki“) dobila III. nagradu za dramsko djelo „Marin Držić“ na natječaju Ministarstva kulture, zatim intervju s Tonkom Maroevićem objavljen prvotno u časopisu Poezija, te tekstovi Nenada Fabijanića, Zorana Ferića, Željka Ivanjeka, Dorte Jagić, Zdenka Jelčića, Ive Körbler, Josipe Lisac, Tihomira Lončara, Alojza Majetića, Tonka Maroevića, Irene Matijašević, Danijele Martinović, Želimira Mesarića, A. Saške Mutić, Nikole Petkovića, Davora Schunka, Đure Sedera, Aleksandra Stankovića, Zoranu Vakule, Lordana Zafranovića i Darije Žilić koji su svojevrsni komentar naslova same knjige.

Više od šezdeset pet godina književnog stvaralaštva koje je Glumac proveo kao profesionalni književnik, kritičar, antologičar te povremeni novinar i urednik, i tijekom kojih je objavio tridesetak autorskih knjiga, antologija, zbirki razgovora i zapisa najbolji su pokazatelj njegove nezaobilazne pojave u našoj književnosti, ali i bogatog životnog iskustva itekako prisutnog i u njegovoj najnovijoj knjizi „Iza ugla, ogledalo“.

Urednik
Marija Bonjak
Naslovnica
Davor Schunk
Dimenzije
20 x 13,5 cm
Broj strana
298
Nakladnik
V.B.Z, Zagreb, 2020.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.
ISBN
978-9-53520-270-7

Jedan primjerak je u ponudi

Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Poslednji živi mrtvac

Poslednji živi mrtvac

Branislav Glumac
Zora, 1965.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
0,99
Republika 1964/5

Republika 1964/5

Augustin Stipčević, Zlatko Tomičić, Ljerka Šifler, Ivan Raos, Nada Iveljić, Krsto Špoljar, Matko ...

Časopis za književnost i umjetnost

Zora, 1964.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,825,46
Zajednička kupka

Zajednička kupka

Ranko Marinković

Zajednička kupka neka je vrsta rekapitulacije - u njoj se o Marinkovićevim opsesivnim motivima (poniženju, prijevari i smrti) govori najizravnije i najneposrednije. U jednom svom sloju roman je ujedno i metafora literature, alegorija o pripovjedaču.

Znanje, 1980.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
8,56
Omiški gusari

Omiški gusari

Alojz Majetić
Školska knjiga, 1986.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
2,72
Tijela i duhovi

Tijela i duhovi

Mirko Božić

Tijela i duhovi treći je dio Kurlanske trilogije Mirka Božića, objavljen 1981. godine, koji slijedi nakon romana Kurlani (1952.) i Neisplakani (1955.).

Znanje, 1981.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
4,98
Dnevnik nevidljivoga

Dnevnik nevidljivoga

Helena Sablić Tomić, Davor Šarić

Književna znanstvenica, sveučilišna profesorica, vrsna kričarka Helena Sablić Tomić i snimatelj, producent, a nadasve sjajan fotograf Davor Šarić, autori su posve neobične knjige "Dnevnik nevidljivoga".

Naklada Ljevak, 2008.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
9,527,14