Srednjovjekovni zakoni i opći akti na Kvarneru

Srednjovjekovni zakoni i opći akti na Kvarneru

Lujo Margetić

Knjiga Srednjovjekovni zakoni i opći akti na Kvarneru, koju je priredio, napisao popratne uvodne studije, preveo i komentirao važne odredbe zakonskih akata, akademik Lujo Margetić, jedno je od najvažnijih pravnopovijesnih djela objavljenih u nas.

Nitko od pravnih povjesničara prije Luje Margetića nije toliko pozornosti posvetio našim srednjovjekovnim zakonima, statutima i urbarima. Golemi opus radova i rasprava Luje Margetića nastalih nakon temeljitih i opsežnih istraživanja srednjovjekovnih kvarnerskih pravnih izvora što ga je Margetić priredio za ovo izdanje, objavljujemo uz knjigu i CD kao jedinstvenu cjelinu. Na taj će način čitatelji, a posebno istraživači dobiti cjelovit uvid i preglednost u ovo znanstveno djelo i najbolje uočiti njegovo značenje.

Vrsni poznavatelj pravnopovijesnih spomenika Istre i Kvarnera i bliski suradnik akademika Margetića, profesor Berislav Pavišić u predgovoru ovoj knjizi napisao je:

“U predmetnoj knjizi područje Kvarnera dobilo je ne samo cjelovit tekst koji detaljno obrađuje srednjovjekovne lokalne pravne izvore, nego uz to i visokovrijednu pravnopovijesnu (ali i sociologijsku) analizu od autora kojega osim ugleda u međunarodnoj znanstvenoj zajednici resi visoka znanstvena akribija i krajnja jasnoća izražavanja. Zbirka je jedan od rijetkih radova posvećenih malom geografskom području u kojemu su u određenom razdoblju važili različiti izvori vrlo različitih ishodišta. U radovima koji su objavljeni u predmetnoj knjizi, Kvarner je dobio izniman cjelovit i detaljan prikaz razvoja (ne samo) pravnih vrela u veoma važnom razdoblju.”

Slijede zatim izvorni tekstovi zakona, paralelno uz tekstove na standardnome hrvatskome jeziku: Vinodolski zakon, Trsatski zakon, Veprinački zakon, Grižanski urbar, Senjski statut, Krčki (Vrbanski) statut, Zakon Kaštela Mošćenic, Mošćenički statut, Zakon grada Kastva i Creski (Osorski) statut.

Potom slijedi tekst akademika Josipa Bratulića Lujo Margetić – Život i djelo; proučavatelj hrvatskoga prava i povijesti. I na kraju: Kazalo autora, Kazalo zemljopisnih naziva, Citirana vrela i literatura, Bibliografija radova Luje Margetića, te Pregled znakova glagoljskog alfabeta.

Već smo spomenuli kako je riječ o opsežnom djelu. Stoga smo, radi preglednosti i mogućnosti koje pruža moderna tehnologija, CD sadržajno podiielili u dva dijela: prvi dio sadržava cjelokupni tekst knjige s dodatkom faksimila koji prethode tekstovima navedenih zakona, statuta i urbara. Zatim dolaze Ugovori Petra Zrinskoga s Bakranima i Grobničanima na latinskom jeziku i u prijevodu na hrvatski jezik, te Hreljinski i Bribirski urbar na talijanskom i u prijevodu na hrvatski jezik.

Drugi dio sadržava faksimile prijevoda Vinodolskog zakona na ruski jezik (1880.) i francuski jezik (1896.). Slijede prijevodi na talijanski, njemački i engleski jezik, koje je redigirao Lujo Margetić tako da budu u duhu jezika i zadrže puninu značenja srednjovjekovnih pravnih odredbi Vinodolskog zakona. Uz ove prijevode dajemo i kraće rasprave akademika Margetića na tim jezicima.

Urednik
Berislav Pavišić
Naslovnica
Lav Simot
Dimenzije
28,5 x 20,5 cm
Broj strana
563
Nakladnik
Globus, Zagreb, 2012.
 
Latinica. Tvrde korice.
Jezik: Hrvatski.
ISBN
978-9-53167-212-2

Nema primjeraka u ponudi

Poslednji primjerak je nedavno prodan.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Povijest država i prava naroda SFR Jugoslavije

Povijest država i prava naroda SFR Jugoslavije

Hodomir Sirotković, Lujo Margetić
Školska knjiga, 1988.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
6,484,88 - 6,506,48
Financije i financijsko pravo (zbirka radova)

Financije i financijsko pravo (zbirka radova)

Ova zbirka radova pruža sveobuhvatan pregled ključnih tema u financijskom pravu i može biti vrijedan resurs za daljnje istraživanje i studij.

Pravni fakultet, 1982.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,26
Rasprava o slobodi savjesti

Rasprava o slobodi savjesti

Vladimir Šeks

Knjiga “Rasprava o slobodi savjesti” Vladimira Šeksa iz 1986. godine bavi se temom slobode savjesti i izražavanja u kontekstu pravnih i političkih izazova tog vremena.

KRRZ, 1986.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
10,22
Krivični zakonik SR Čehoslovačke

Krivični zakonik SR Čehoslovačke

Institut za kriminološka i kriminalistička istraživanja, 1963.
Srpski. Latinica. Broširano.
3,84
Teorija zajedničkog zločinačkog pothvata i međunarodno kazneno pravo-izazovi i kontroverze

Teorija zajedničkog zločinačkog pothvata i međunarodno kazneno pravo-izazovi i kontroverze

Igor Bojanić, Davor Derenčinović, Željko Horvatić, Davor Krapac, Maja Seršić

Zajednički zločinački pothvat (JCE) je pravna doktrina koja se koristi tijekom suđenja za ratne zločine kako bi se omogućilo procesuiranje članova skupine za djela skupine.

Akademija pravnih znanosti, 2011.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
11,26
Demokratizacija krivičnog pravosuđa

Demokratizacija krivičnog pravosuđa

Vladimir Ljubanović

Knjiga “Demokratizacija krivičnog pravosuđa” autora Vladimira Ljubanovića, objavljena 1989. godine, bavi se procesima demokratizacije u okviru krivičnog pravosuđa.

Pravni fakultet, 1989.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
5,24