
10 H.P. - Kronika našeg vremena
Kompleksan i potresan prikaz društveno-povijesnih događaja prve polovice 20. stoljeća kroz osobna promišljanja i iskustva. Kronika našeg vremena važan je dokument epohe koji spaja literarnu snagu s povijesnim svjedočanstvom i osobnom hrabrošću.
Djelo je svojevrsna autobiografska ispovijest intelektualca rastrganog između umjetnosti, ideologije i stvarnosti ratova, revolucija i političkih previranja. Autor svjedoči burnim vremenima: Prvom svjetskom ratu, Oktobarskoj revoluciji, usponu nacizma i Drugom svjetskom ratu, pri čemu oštro prokazuje totalitarizme, antisemitizam i kršenje ljudskih prava.
Erenburg ne nudi crno-bijelu sliku već kroz introspektivan stil kritizira i Istok i Zapad, prikazujući moralne dileme i cijenu istine u vremenu političke represije. Posebno se ističe njegov odnos prema Staljinovom režimu, koji je isprva podržavao, ali se kasnije razočarao u njegove metode.
Prvi hrvatski prijevod 10 L.S. Khronika našego vremena (10 L.S. Hronika našego vremeni) židovskog sovjetskog pisca i boljševičkog revolucionara, Ilya Grigoryevich Ehrenburg (1891.-1967.) objavljena je u Zagrebu ranih 1930-ih sa zadivljujućim zaštitnim omotom s fotomontažom anonimnog umjetnika. Roman je napisan na ruskom jeziku 1929. godine, a prvi put objavljen 1931. godine.
Nakladnička kuća Binoza u Zagrebu izdavala je početkom 1930-ih slične revolucionarne moderne izvorne tekstove i prijevode, popraćene upečatljivim modernističkim omotima, kao Minerva u Zagrebu, Hrvatska, i Nolit u Beogradu, Srbija. Za razliku od ove dvije izdavačke kuće, koje su za serije izdanja koristile iste umjetnike, Binoza je za pojedina izdanja angažirala dizajnere i umjetnike, a neke od naslovnica, poput ove, nisu potpisane.
Knjiga je danas vrlo rijetka. Jedini primjer koji smo mogli pronaći izvan Hrvatske nalazi se u Bavarskoj državnoj knjižnici.
Jedan primjerak je u ponudi
- Nedostaje omot
- Tragovi patine
- Žig knjižnice