Ubožnica za utvare - Deset pripovijesti o nemogućim ljubavima

Ubožnica za utvare - Deset pripovijesti o nemogućim ljubavima

Delimir Rešicki

„Ubožnicom za utvare“ Rešicki, pisac srednje generacije, hrvatskoj prozi vraća pomalo izgubljeno dostojanstvo, koliko god potonja riječ bila potrošena i kompromitirana.

Prije dvije godine Delimir Rešicki objavio je knjigu pjesama Aritmija, koja je predstavljala njegov do sada najopsežniji i svakako najambiciozniji poetski rad. Ovom prigodom Rešicki se javlja zbirkom priča, čime pokazuje da kratke priče iz zbirke „Sagrada familie“, nisu bile slučajni izlet u prozu. Delimir Rešicki jedan je od najznačajnijih autora afirmiranih u okviru quorumaškoga književnoga naraštaja osamdesetih godina prošloga stoljeća, i danas s pravom ima ulogu korektora u suvremenoj hrvatskoj književnosti. Sredinom osamdesetih godina prošloga stoljeća, kad su poeziju gotovo pojeli različiti eksperimenti, mnogi od njih posve na rubu pameti, pojavio se Rešicki i svojim snažnim, vibrirajućim stihovima vratio poeziji razlog postojanja. Od prve zbirke pjesama, „Gnomi“, do posljednje, „Aritmije“, Rešicki trasira put poeziji (i drugim pjesnicima), što u vremenima, kad zabava i spektakl proždiru svaki ambiciozniji oblik kulture, uopće nije jednostavna i bezazlena stvar. Zbirka priča „Ubožnica za utvare“ znalački je komponirana i stilizirana proza u kojoj prepoznajemo mladoga Rešickog iz „Sretnih ulica“, odraslog na rokenrolu, ali u kojoj ipak (i logično) prevladava četrdesetineštogodišnjak koji daje do znanja da je pročitao i razumio Kafku, Kiša, Musila ili Hamvasa, da je prozreo većinu životnih trikova, te da stvari uzima s rezervom, promatra ih s distance.

Urednik
Edo Popović
Ilustracije
Balasz Sandor
Naslovnica
Ana Pojatina, Balasz Sandor
Dimenzije
20 x 13 cm
Broj strana
174
Nakladnik
Naklada Ljevak, Zagreb, 2007.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.
ISBN
978-9-53178-888-5

Nema primjeraka u ponudi

Poslednji primjerak je nedavno prodan.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Sretne ulice / Sagrada familia

Sretne ulice / Sagrada familia

Delimir Rešicki

Rešicki u vlastitoj literaturi presvlači stari svijet i, kao najpoznatiji hrvatski akviziter ideje pansubkultiralizma, uvjerljivo nudi novu odjeću starom tijelu…

Meandar, 2000.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,985,24
Kiklop

Kiklop

Ranko Marinković

Drugo izdanje Kiklopa, remek-djela hrvatske književnosti. Smješten u predratnom Zagrebu, roman prati Melkiora Tresića, intelektualca i kazališnog kritičara, čiji se život raspada pod pritiskom osobnih i društvenih kriza.

Prosveta, 1966.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
16,56
Zmaj od Bosne / Melita

Zmaj od Bosne / Melita

Josip Eugen Tomić

"Zmaj od Bosne" Josipa Eugena Tomića povijesni je roman koji prati život Husein-kapetana Gradaščevića, vođe bosanskog ustanka protiv Osmanskog Carstva u prvoj polovici 19. stoljeća.

Mladost, 1978.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
5,88
Prigodnice biskupu Strossmayeru objavljene u Glasniku od 1874. do 1905.

Prigodnice biskupu Strossmayeru objavljene u Glasniku od 1874. do 1905.

Mirko Ćurić

Knjiga prigodnica biskupu Josipu Jurju Strossmayeru izdana je u povodu stogodišnjice njegove smrti, a pjesme koje se nalaze u knjizi objavljene su u Glasniku Biskupija bosanske i sriemske u razdoblju od 1874. do 1905. godine.

Matica Hrvatska, 2005.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
9,98
Povjestice

Povjestice

August Šenoa
Školska knjiga, 1982.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
2,50
Kako sam postao faca

Kako sam postao faca

Arijana Čulina

Treba biti pametan, ulizica, lukav, treba imati moć, nositi odjeću s potpisom, imati vlastiti biznis, treba biti bogat, imati djevojku, ići na fitnes.

Mozaik knjiga, 2008.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
9,98