Moji univerziteti / Sjećanja (V. I. Lenjin, Lav Tolstoj, A. P. Čehov)

Moji univerziteti / Sjećanja (V. I. Lenjin, Lav Tolstoj, A. P. Čehov)

Maksim Gorki

„Moji univerziteti“, treći deo autobiografske trilogije Maksima Gorkog, zaokružuje priču o njegovom sazrevanju i intelektualnom razvoju. „Sećanja” donose autobiografske zapise o susretima sa V. I. Lenjinom, Lavom Tolstojem i A. P. Čehovom.

Roman počinje Aleksejevim dolaskom u Kazanj, grad koji za njega predstavlja simbol nade i intelektualnog napretka. Uveren je da će tamo steći formalno obrazovanje i naći put do boljeg života. Međutim, realnost je surova. Aleksej nema sredstava za školovanje i primoran je da radi težak posao da bi preživeo.

Dok radi kao fizički radnik, Aleksej počinje da posećuje „univerzitete života“ – neformalna okupljanja radnika, intelektualaca i političkih aktivista. Ovi skupovi otvaraju vrata u svet književnosti, filozofije i ideja o društvenim promenama. Kroz razgovore i interakcije sa različitim ljudima, Aleksej postepeno razvija svoje revolucionarne ideje i kritički pogled na društvo.

Uprkos gladi, siromaštvu i stalnoj borbi za opstanak, Aleksej nalazi utehu u knjigama i učenju. Na kraju dolazi do spoznaje da formalno obrazovanje nije jedini put do znanja. Životne lekcije koje je stekao među ljudima i kroz sopstvena iskustva postaju njegovi pravi „univerziteti“.

„Moji univerziteti” nije samo priča o njegovom ličnom razvoju, već i kritika društva i sistema koji obeshrabruje radničku klasu da se obrazuje. „Moji univerziteti” je moćan završetak autobiografske trilogije Gorkog. Ova knjiga ističe vrednost samostalnog učenja, snage volje i borbe za pravdu, što je čini aktuelnom i danas.


Ovo delo pruža intiman uvid u ličnosti Lenjina, Tolstoja i Čehova, ideje i uticaj koji su imali na Gorkog, ali i širi društveni i kulturni kontekst Rusije krajem 19. i početkom 20. veka. Knjiga je podeljena na tri dela, od kojih je svaki posvećen nekom od ovih velikana, sa akcentom na njihovim ličnim i profesionalnim kvalitetima, razgovorima sa Gorkim i promišljanju njihovog značaja.

  1. Gorki opisuje Lenjina kao izuzetno inteligentnog, harizmatičnog i odlučnog vođu. Sa posebnim divljenjem govori o svojoj jednostavnosti i smislu za humor, ali i o svojoj strasnoj posvećenosti idejama revolucije i boljitku radničke klase.

Razmatra Lenjinovu filozofiju, energiju u političkom radu i njegovu sposobnost da inspiriše druge. Ipak, Gorki ne okleva da izrazi sopstvene rezerve prema određenim Lenjinovim idejama, pokazujući složenost njihovog odnosa.

  1. Gorki je fasciniran Tolstojevim neverovatnim intelektom, humanizmom i filozofskim razmišljanjima o životu, smrti i društvu. U „Sećanjima” donosi niz anegdota koje ilustruju duboku Tolstojevu povezanost sa prirodom i jednostavnim načinom života.

Ističe i Tolstojevu moralnu strogost, što ponekad dovodi do sukoba sa savremenicima. Gorki ga opisuje kao složenu ličnost – genijalnog mislioca, ali i čoveka sklonog unutrašnjim dilemama i protivrečnostima.

  1. Gorki prikazuje Čehova kao skromnog, toplog i duhovitog čoveka, koji je uvek bio simpatičan prema ljudima iz svih sfera života. Posebno se osvrće na Čehovljevu sposobnost da kroz jednostavne priče u svojim delima pokaže duboke istine o ljudskoj prirodi.

Gorki se divi Čehovovoj hrabrosti u suočavanju sa bolešću (tuberkulozom), kao i njegovoj blagosti i dostojanstvu. Njihovo prijateljstvo karakterisalo je međusobno poštovanje i razumevanje.

Naslov originala
Мои университеты
Prevod
Marko Vidojković, Rodoljub Čolaković
Urednik
Aleksandar Flaker
Naslovnica
Boris Dogan
Dimenzije
20 x 13,5 cm
Broj strana
354
Izdavač
Prosvjeta, Zagreb, 1967.
 
Latinica. Tvrde korice s omotom.
Jezik: Hrvatski.

Nema primeraka u ponudi

Poslednji primerak je nedavno prodat.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Mati

Mati

Maksim Gorki

Roman Maksima Gorkog „Mati” objavljen je 1906. godine i jedno je od ključnih dela ruskog socrealizma. Delo prikazuje buđenje radničke klase u Rusiji kroz likove i događaje koji naglašavaju društvene nepravde i potrebu za revolucijom.

Svjetlost, 1975.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
4,26
Djela #15: Pripovetke / Drame

Djela #15: Pripovetke / Drame

Maksim Gorki

Knjiga sadrži sledeće pripovetke i drame: Tri dana, Krađa, Zločinci, Zikovi, Lažan novac i Starac.

Kultura, 1949.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
4,56
Drame

Drame

Maksim Gorki

Ova knjiga sadrži nekoliko drama Maksima Gorkog.

Srpska književna zadruga (SKZ), 1977.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice.
32,46 (komplet)
Pariz nema jutra

Pariz nema jutra

Yves-Alexandre Tripković

Pariz nema jutra je intrigantna priča iz grada koji je čitavo 20. stoljeće bio intelektualno i umjetničko središte svijeta, a za ovog pisca je kozmos između asfalta i direktnog kontakta s mašinerijom svijeta umjetnosti, medija, glazbe.

Durieux, 2007.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
6,995,24
Ljudska komedija 12 - Slike iz filozofskog života: Šagrinska koža / Eliksir dugog života / Nepoznato remek-djelo / Malmoth pokajnik / Traženje apsolutnog / El verdugo / Zbogom / Porodica Marana

Ljudska komedija 12 - Slike iz filozofskog života: Šagrinska koža / Eliksir dugog života / Nepoznato remek-djelo / Malmoth pokajnik / Traženje apsolutnog / El verdugo / Zbogom / Porodica Marana

Honore de Balzac

Dvanaesta knjiga Odabranih djela Honore de Balzaca.

Otokar Keršovani, 1960.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
6,32
Pjesme i eseji

Pjesme i eseji

Antun Branko Šimić

Osim što je značajan kao pjesnik, Šimić je i jedno od najsnažnijih i najosobenijih pera hrvatske književne kritike. Ovaj izbor njegove poezije i eseja uredila je Vesna Krmpotić.

Matica hrvatska, 1964.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
8,32