Prva hrvatska glagoljska početnica: pretisak Početnice iz 1527
Rijetka knjiga

Prva hrvatska glagoljska početnica: pretisak Početnice iz 1527

Najstarija sačuvana hrvatska početnica i značajan spomenik hrvatske glagoljaške baštine, tiskana u Veneciji u tiskari Andrije Torresanija. Faksimilni pretisak iz 1983., s transliteracijom i pogovorom Josipa Bratulića.

Knjiga ima šest listova (11 stranica) i bogato je ilustrirana s 20 drvoreza koji označavaju odjeljke, uključujući prikaz dvanaestorice apostola. Jezik je staroslavenski hrvatske redakcije, dok su završne molitve na čakavskom, pučkom jeziku, namijenjene za osobnu pobožnost, poput molitava uz objed.

Sadržaj početnice slijedi uzor latinskih početnica: nakon pobožnog zaziva nižu se glagoljska slova, zatim slijede Pozdravljenje anjelsko (Zdravamarija), Očenaš, pet Davidovih psalama (109–113), Veličit, Pjesan Simeona i Apostolski simbol s pomiješanim redoslijedom članaka vjere. Završne molitve imaju apokrifni karakter, kako navodi Bratulić. Cilj pretiska je očuvanje čitanja glagoljice među učenicima, studentima i ljubiteljima hrvatske kulture, čime se čuva svjedočanstvo narodnih uspona i padova.

Tiskara Torresanija, poznata po Baromićevu brevijaru (1493.), odigrala je ključnu ulogu u hrvatskom tiskarstvu. Početnica iz 1527. prethodi većim djelima, poput Misala Pavla Modrušanina (1528.). Nacionalna i sveučilišna knjižnica otkupila je originalni primjerak od münchenskog antikvarijata, čime je omogućen ovaj pretisak. Bratulićev pogovor naglašava važnost glagoljice kao simbola hrvatske pismenosti i kulturne samobitnosti.

Urednik
Josip Bratulić
Dimenzije
24 x 18 cm
Broj strana
34
Nakladnik
Školska knjiga, Zagreb, 1983.
 
Tiraž: 1.500 primjeraka
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primjerak je u ponudi

Knjiga je tiskana u 1670 numeriranih primjeraka. 1500 primjeraka je otisnuto na gramskom papiru i označeno brojevima od 171 do 1670. Ovaj primjerak ima broj 192.
Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Razgovor ugodni naroda slovinskoga

Razgovor ugodni naroda slovinskoga

Andrija Kačić Miočić

“Razgovor ugodni naroda slovinskoga” knjiga je koja je bila najčešće objavljivana prije narodnog preporoda. Doživjela je do 1826. godine čak sedam izdanja te se iz tog razloga može reći da se radi o pravom hrvatskom bestseleru.

Katarina Zrinska, 1996.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
7,24
Pet stoljeća hrvatske književnosti #108

Pet stoljeća hrvatske književnosti #108

Ahmed Muradbegović, Jakša Kušan, A. Dean, Alija Nametak
Zora, 1969.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
4,99
Mala revolucionarka

Mala revolucionarka

Marija Jurić Zagorka

Mala revolucionarka je roman s autobiografskim elementima u kojem Zagorka kroz lik Zlate Garić prikazuje borbu žene protiv patrijarhalnih normi i društvenih očekivanja.

Mladost, 1988.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
7,62
Zabranjeno područje

Zabranjeno područje

Dražen Stojčić

Roman Zabranjeno područje autora Dražena Stojčića, objavljen 1999. godine u izdanju Svjetla grada, predstavlja urbani roman za mladež koji istražuje teme ljubavi, prijateljstva i odrastanja.

Svjetla grada, 1999.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
9,468,51
Listopad

Listopad

Mate Beretin
Naprijed, 1958.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
7,50
Ulica predaka

Ulica predaka

Sunčana Škrinjarić

Roman donosi priču o dječaku Viktoru koji se, nakon preseljenja, nađe u neobičnoj i tajanstvenoj ulici. Ulica je ispunjena starinskim kućama i neobičnim stanovnicima, a najzagonetnija je starica koja mu otkriva da ulica skriva priče njegovih predaka.

Mladost, 1991.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
4,22