Hegelova ontologija i teorija povijesnosti

Hegelova ontologija i teorija povijesnosti

Herbert Marcuse

Markuze se u ovom radu bavi tumačenjem Hegelove filozofije kroz prizmu ontologije i istoričnosti, pokušavajući da je poveže sa pitanjima koja su bila relevantna za egzistencijalizam i fenomenologiju u međuratnom periodu.

Markuze u Hegelovoj ontologiji i teoriji istoričnosti uspešno povezuje Hegelovu filozofiju sa kritičkom teorijom društva, razvijajući ontološku i istorijsku osnovu za razumevanje mogućnosti ljudske slobode u okviru istorijskog razvoja. Ovo delo predstavlja jedan od prvih koraka u njegovoj karijeri, postavljajući temelje za njegovu kasniju kritiku modernog kapitalizma i potrošačkog društva, i utirući put njegovim kasnijim delima kao što su „Jednodimenzionalni čovek“ i „Eros i civilizacija“.

Markuze u svom tumačenju Hegela naglašava ontološku strukturu bitka (Sein). Po Hegelu, biće nije statična kategorija, već se dijalektički razvija kroz procese postajanja i promene. Markuze ovo shvata kao osnovu za razumevanje ljudske egzistencije u društvenim i istorijskim uslovima. Za Markuzea, ontologija nije samo stvar apstraktne filozofske spekulacije, već ima neposredan značaj za razumevanje društvenih odnosa koji oblikuju ljudsko postojanje.

Markuze koristi Hegelovu dijalektiku da razvije svoju teoriju istoričnosti, koncept koji obuhvata istorijske procese kao ključ za formiranje ljudske svesti i društvenih struktura. Prema Markuzeu, istoričnost nije samo niz događaja, već proces kroz koji se ostvaruje sloboda i svest o mogućnosti transformacije društva. Istorijski razvoj, prema Hegelu i Markuzeu, ne dešava se automatski, već kroz sukobe (tzv. negativnosti) koji dovode do novog nivoa razumevanja i slobode.

Negativnost je ključni koncept u Markuzeovoj interpretaciji Hegela. Negativnost znači sposobnost da se negiraju postojeće društvene strukture i uslovi, što omogućava prostor za promene i transformaciju. U svom tumačenju, Markuze koristi Hegelov koncept dijalektičke negacije kao sredstvo za razumevanje kako se istorijski procesi razvijaju kroz konflikt i protivrečnost. Prema Markuzeu, ovaj proces nije puka destrukcija, već stvaralački čin koji vodi oslobođenju.

Markuze se takođe oslanja na Hajdegerovu egzistencijalnu analizu, ali je kombinuje sa Hegelovim dijalektičkim pristupom, naglašavajući društveni kontekst i istorijske uslove ljudske egzistencije. Dok Hajdeger ističe autentičnost i individualnost, Markuze smatra da se prava sloboda može ostvariti samo kroz transformaciju društvenih struktura koje ograničavaju pojedinca. Za Markuzea, kritička teorija je neophodna za analizu i razumevanje društvenih odnosa koji oblikuju ljudsko postojanje.

Markuzeov rad o Hegelu duboko je usmeren ka mogućnosti društvenih promena. Markuze tumači Hegelovu dijalektiku slobode kao poziv na akciju: pojedinac može postići slobodu kroz učešće u istorijskom procesu koji vodi ukidanju otuđujućih društvenih struktura. Na taj način, Markuzeova teorija nije samo akademska analiza već politički angažovana filozofija koja se zalaže za emancipaciju.

Naslov originala
Hegels Ontologie und die Theorie der Geschichtlichkeit
Prevod
Branka Brujić
Dimenzije
20 x 14 cm
Broj strana
346
Izdavač
Veselin Masleša, Sarajevo, 1981.
 
Tiraž: 1.500 primeraka
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primerak je u ponudi

Stanje:Korišćeno, u odličnom stanju
Dodato u korpu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Kontrarevolucija i revolt

Kontrarevolucija i revolt

Herbert Marcuse

U ovoj knjizi Herbert Markuze jasno pokazuje da se kapitalizam sada reorganizuje kako bi se suočio sa pretnjom revolucije koja bi, ako se realizuje, bila najradikalnija revolucija: prva istinski svetsko-istorijska revolucija.

Grafos, 1979.
Srpski. Latinica. Broširano.
6,54
Politička teorija posjedničkog individualizma

Politička teorija posjedničkog individualizma

Crawford B. Macpherson
Centar društvenih djelatnosti SSOH, 1981.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
7,52
Povijest i klasna svijest: Studije o marksističkoj dijalektici

Povijest i klasna svijest: Studije o marksističkoj dijalektici

György Lukács

Knjiga mađarskog filozofa Đerđa Lukača iz 1923. godine, u kojoj autor ističe uticaj filozofa Georga V. F. Hegela na Karla Marksa, analizira koncept „klase“ i pokušava da ponudi filozofsko opravdanje boljševizma.

Naprijed, 1970.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
21,46
Dijalektička racionalnost

Dijalektička racionalnost

Jovan Aranđelović

Znanstveni socijalizam, komunizam, marksizam. Marksizam-lenjinizam

Nolit, 1981.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
4,50
Prilog kritici političke ekonomije

Prilog kritici političke ekonomije

Karl Marx
Kultura, 1960.
Srpski. Latinica. Broširano.
2,99
Kakva lijepa nedjelja!

Kakva lijepa nedjelja!

Jorge Semprun

"Dijalektika je, druškane, sposobnost da se dočekaš na sve četiri!"

Grafički zavod Hrvatske (GZH), 1988.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
9,99