Djetinjstvo / Među ljudima

Djetinjstvo / Među ljudima

Maksim Gorki

„Detinjstvo” je autobiografski roman Maksima Gorkog, prvi deo njegove autobiografske trilogije, koja obuhvata i dela „Među ljudima” i „Moji univerziteti”. „Među ljudima”, drugi deo autobiografske trilogije, nastavlja priču iz romana „Detinjstvo”.

„Detinjstvo” opisuje teško detinjstvo Gorkog u Rusiji krajem 19. veka, u kome su siromaštvo, porodične svađe i teški uslovi oblikovali njegovu ličnost i pogled na svet.

Roman počinje smrću oca glavnog junaka Alekseja Peškova (pravo ime Gorkog), nakon čega ga majka vodi kod bake i dede u Nižnji Novgorod. Porodična kuća nije utočište koje je očekivao. Njegov deda je strog, surov i pohlepan čovek, dok je baka oličenje ljubavi, topline i mudrosti. Baka mu priča priče i pesme koje ostavljaju dubok trag u njegovoj mašti i razvijaju smisao za umetnost.

Aleksejevo detinjstvo obeležilo je fizičko i emocionalno zlostavljanje, siromaštvo i svakodnevne borbe za opstanak. Ipak, kroz tešku svakodnevicu Aleksej uči o ljudima, njihovim manama, ali i o ljubavi, saosećanju i pravdi. Njegova baka postaje moralni oslonac i simbol dobrote u surovom svetu. Očima deteta Gorki prikazuje društvenu nepravdu i bedu tadašnje Rusije, postavljajući temelje za svoja kasnija socijalistička uverenja.

Gorki piše emotivno i realistično, koristeći jednostavan, ali moćan jezik da prikaže svet očima deteta. „Detinjstvo” nije samo priča o odrastanju, već i duboko promišljanje ljudske prirode, društva i nade. Delo je postalo klasik ruske književnosti i ostavilo je trajan uticaj na čitaoce širom sveta.


„Među ljudima” prati odrastanje Alekseja Peškova (autora) nakon što je napustio kuću bake i dede. Delo je duboko introspektivno i realistično, fokusirano na Aleksejev život među ljudima iz različitih društvenih slojeva, gde se suočava sa novim izazovima i sazreva kroz teška iskustva.

Roman počinje kada mladi Aleksej napušta porodicu da bi započeo život kao samostalni radnik. On se suočava sa nemilosrdnim svetom siromaštva i eksploatacije. Radi na raznim poslovima – postaje asistent u radnjama, radionicama i na raznim drugim mestima – i kroz te poslove upoznaje različite ljude koji utiču na njegov razvoj.

Kroz ove susrete Aleksej uči o nepravdi, licemerju i surovosti, ali i o solidarnosti, ljubavi i dostojanstvu. Neki od ljudi koje sreće ostavljaju pozitivan uticaj na njega, dok drugi predstavljaju simbol surovosti društva. Posebno mesto u njegovom razvoju zauzimaju intelektualci i radnici sa kojima razmenjuje ideje i otkriva interesovanje za književnost i umetnost.

Aleksej se kroz čitav roman suočava sa osećanjem usamljenosti i potragom za sopstvenim identitetom. Njegova želja za znanjem i dubljim razumevanjem života je sve jača, što ga na kraju vodi na put duhovne i intelektualne emancipacije.

Naslov originala
Детство / В людях
Prevod
Gustav Krklec, Marko Vidojković
Urednik
Aleksandar Flaker
Naslovnica
Boris Dogan
Dimenzije
20 x 13,5 cm
Broj strana
506
Izdavač
Prosvjeta, Zagreb, 1967.
 
Latinica. Tvrde korice s omotom.
Jezik: Hrvatski.

Nema primeraka u ponudi

Poslednji primerak je nedavno prodat.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Djela #13: Po Rusiji

Djela #13: Po Rusiji

Maksim Gorki

„Po Rusiji“ je zbirka priča Maksima Gorkog, objavljena između 1911. i 1917. godine. Ova zbirka sadrži priče koje oslikavaju život i duh ruskog naroda tokom previranja početkom 20. veka.

Kultura, 1949.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
3,99
Djela #15: Pripovetke / Drame

Djela #15: Pripovetke / Drame

Maksim Gorki

Knjiga sadrži sledeće pripovetke i drame: Tri dana, Krađa, Zločinci, Zikovi, Lažan novac i Starac.

Kultura, 1949.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
4,56
Mati

Mati

Maksim Gorki

Roman Maksima Gorkog „Mati” objavljen je 1906. godine i jedno je od ključnih dela ruskog socrealizma. Delo prikazuje buđenje radničke klase u Rusiji kroz likove i događaje koji naglašavaju društvene nepravde i potrebu za revolucijom.

Svjetlost, 1975.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
4,26
Žena na rubu živčanog sloma

Žena na rubu živčanog sloma

Lorna Martin

„Žena na ivici nervnog sloma” je iskrena, intimna i zabavna lična priča žene od tridesetak godina koja pokušava da dovede u red svoj haotičan život (koji spolja izgleda savršen).

V.B.Z, 2013.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
7,56
Dnevnik nevidljivoga

Dnevnik nevidljivoga

Helena Sablić Tomić, Davor Šarić

Književnik, univerzitetski profesor, vrsna vrištačica Helena Sablić Tomić i videograf, producent, a pre svega veliki fotograf Davor Šarić, autori su sasvim neobične knjige „Dnevnik nevidljivih“.

Naklada Ljevak, 2008.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
9,52
Suton na Tiberu

Suton na Tiberu

Nada Kesterčanek

„Zalazak sunca na Tibru” je knjiga lirskih putopisa autorke Nade Kesterčanek, koja svoja putnička iskustva prenosi kroz poetske opise i emocionalna razmišljanja.

Minerva nakladna knjižara, 1942.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
9,38