Marksizam i književnost

Marksizam i književnost

Antonio Gramsci

Antonio Gramši, italijanski marksistički filozof, duboko je razmišljao o ulozi kulture i književnosti u društvu. Radovi u ovoj zbirci, koje je odabrao Vjekoslav Mikecin, daju uvid u njegovu analizu odnosa marksizma i književnosti.

Gramši je uveo koncept kulturne hegemonije da objasni kako vladajuća klasa održava svoju dominaciju ne samo kroz političku i ekonomsku moć, već i kroz kontrolu kulturnih normi i vrednosti. Književnost, kao deo kulturne sfere, igra ključnu ulogu u oblikovanju i održavanju ovih vrednosti. Prema Gramšiju, vladajuća klasa koristi književnost i umetnost da promoviše svoje ideje kao „zdravorazumske” i univerzalne, obezbeđujući tako pristanak potlačenih klasa na postojeći poredak.

Gramši je kritikovao redukcionistički pristup koji književnost posmatra isključivo kroz prizmu ekonomskih faktora. Iako je prepoznao značaj materijalnih uslova, verovao je da književnost ima relativnu autonomiju i da kulturni elementi igraju ključnu ulogu u oblikovanju društvene svesti.

Gramšijeva razmišljanja o književnosti pružaju dubok uvid u složen odnos između kulture, moći i društvenih promena. Njegov rad naglašava važnost književnosti kao sredstva za razumevanje i potencijalnu transformaciju društvenih struktura, naglašavajući ulogu intelektualaca u oblikovanju i izazivanju kulturne hegemonije.

Prevod
Dubravka Zorić
Urednik
Vjekoslav Mikecin
Dimenzije
20 x 13,5 cm
Broj strana
206
Izdavač
Školska knjiga, Zagreb, 1984.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primerak je u ponudi

Stanje:Korišćeno, u odličnom stanju
Dodato u korpu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Historijski materijalizam i filozofija Benedetta Crocea

Historijski materijalizam i filozofija Benedetta Crocea

Antonio Gramsci
Naprijed, 1958.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
6,99
Zamke pristojnosti: Eseji o feminizmu i popularnoj kulturi

Zamke pristojnosti: Eseji o feminizmu i popularnoj kulturi

Maša Grdešić

Zamke pristojnosti su inspirisana mešavina erudicije i topline, feminističke ljutnje i ranjivosti. Čitajući knjigu, osećamo da nas kroz izazove kapitalističke i patrijarhalne svakodnevice vodi sigurna ruka, koja piše knjigu koja brine o nama.

Fraktura, 2020.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
14,36
Kritika srpskog uma

Kritika srpskog uma

Novica Milić

Polazište knjige je da je Srbe prosvetiteljstvo zakačilo ne samo kasnije od svog evropskog pohoda u 18. veku, već su mu se odupirali i kad ih je sustiglo. Na Balkanu je istorija išla drugačijim putevima, imala je različite ritmove.

Most art Jugoslavija, 2023.
Srpski. Ćirilica. Broširano.
9,98
Svijetla budućnost

Svijetla budućnost

Aleksandar Zinovjev
Globus, 1986.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
7,98
Rad panike

Rad panike

Goran Ferčec, Siniša Ilić

Rad panike Gorana Ferčeca i Siniše Ilića prvi je tom trećeg kola biblioteke Prijatelji, zajedničkog izdanja MaMe i Booksa. Goranov tekst i Sinišini crteži nastali su u okviru istoimene produkcije BADco grupe.

Multimedijalni institut, 2020.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
9,56
Stiegler and Technics

Stiegler and Technics

Christina Howells, Gerald Moore, Christopher Johnson, Michael Lewis, Ian James, Serge Trottein, P...

Ova zbirka eseja prva je knjiga na engleskom jeziku o djelu Bernarda Stieglera, sve značajnije ličnosti u novoj generaciji francuskih filozofa koja se, tijekom posljednjih desetak godina, pojavila nakon Foucaulta, Deleuzea i Derridaa.

Edinburgh University Press, 2013.
Engleski. Latinica. Broširano.
13,2410,59