Stari Zagreb

Stari Zagreb

Dragutin Hirc

Kronički prikaz povijesti najstarijih zagrebačkih naselja Gradeca i Griča (tom I), Kaptola i Starog grada (Tom II). Zagrebačka povijest 19. stoljeća, razdoblja kada se Zagreb iz malog grada na periferiji Habsburške Monarhije mijenja u moderan grad.

Rukopis Dragutina Hirca (1853-1921), botaničara i književnika, pohranjen u Državnom arhivu u Zagrebu, poznat je povjesničarima i istraživačima Zagreba, a također njegov nastanak i dugogodišnji bezuspješni autorovi napori da ga objavi. Zalaganjem priređivača, Mate Grabara, konačno je i pripremljen za tisak.

Djelo se sastoji od niza, uglavnom kratkih, uglavljenih zaokruženih cjelina različitih žanrovskih karakteristika: feljtona, memoarskih zapisa, citata i komentara tekstova poznatih historiografa: ima, dakle, mozaički karakter.

Cilj mu je kronički predstaviti povijest najstarijih zagrebačkih naselja i ujedno zabilježiti urbanu i osobnu memoriju iz razdoblja njegove povijesti u 19. stoljeću. Potonje zasniva njegovu originalnost i posebnu vrijednost.

Rođen 1853. godine, Hirc je sam bio sudionikom i motriteljem bezbrojnih događaja u razdoblju modernizacije, kad Zagreb iz malog, uspavanog grada na periferiji Habsburške Monarhije prerasta u moderni grad i samosvjesnu nacionalnu metropolu naroda bez države. Njegova sjećanja ne evociraju samo golemu urbanu transformaciju koju Zagreb doživljavau pedesetak godina, nego i socijalnu klimu i urbani mentalitet u kojem vjernost tradiciji i tradicijama ima važnu ulogu.

Opisujući ambijente, društvena i kulturna poprišta, život i običaje ljudi, poznate ličnosti i mnoštvo onih koje je odnio ili gotovo odnio zaborav, Hirc iznosi slojevitu, vibrantnu i nadasve živu sliku staroga Zagreba, Gradeca, Kaptola i Donjega grada. Po tome njegovo djelo ima izuzetnu kulturno-povijesnu vrijednost i pripada rijetkim djelima koje obuhvatno bilježe kulturu svakodnevice, »malu povijest« grada, utvrđenu tek u krhkoj usmenoj predaji.

Urednik
Mate Grabar
Naslovnica
Luka Gusić
Dimenzije
24 x 17 cm
Ukupan broj strana
1277
Izdavač
Matica hrvatska, Zagreb, 2008.
 
Latinica. Tvrde korice s omotom.
Jezik: Hrvatski.
ISBN
978-9-53150-844-5

Knjiga se sastoji od dva toma.

Jedan višetomni primerak je u ponudi.

Dodato u korpu!

Stari Zagreb
Prvi tom
Broj strana: 599
Stanje:Novo
Stari Zagreb
Drugi tom
Broj strana: 680
Stanje:Novo
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Modernism Rediscovered

Modernism Rediscovered

Julius Shulman, Pierluigi Serraino

Slike mnogih građevina koje je fotografirao Julius Shulman nikada nisu ugledale svjetlost dana i pale su u zaborav. S ovom knjigom Taschen ih vraća na svjetlo dana, odajući počast kalifornijskom modernizmu u svim njegovim oblicima.

Taschen, 2009.
Engleski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
59,99
Muzeji svijeta - Nacionalni antropološki Mexico

Muzeji svijeta - Nacionalni antropološki Mexico

Glavne teme u knjizi su etnologija, etnografija i folklor.

Mladost, 1977.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
10,98
Zagrebačka katedrala

Zagrebačka katedrala

Ana Deanović, Željka Čorak

Prikaz povijesti gradnje zagrebačke katedrale od XI. do sredine XIX. stoljeća popraćena bogatim opusom fotografija poznatog hrvatskog fotografa Nenada Gattina (1930.-1988.) i njegovih suradnika: Vinka Nikolića, Nine Vranića, Đure Griesbacha i Maria Brauna

Kršćanska sadašnjost, 1988.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
22,46
A History of Ottoman Architecture

A History of Ottoman Architecture

Godfrey Goodwin

Kad se prvi put pojavila Goodwinova studija je odmah postala ultimativno djelo o otomanskoj arhitekturi. Još uvijek je to jedina sveobuhvatna studija na engleskom jeziku o zadnja dva stoljeća turske arhitekture.

Thames and Hudson, 1992.
Engleski. Latinica. Broširano.
34,99
Stari mostovi u Bosni i Hercegovini

Stari mostovi u Bosni i Hercegovini

Džemal Čelić, Mehmed Mujezinović

U knjizi su prikazani mostovi u kulturnoj i privrednoj povijesti Bosne i Hercegovine. Prikazani su objekti koji su se sačuvali, sve ono što se o tim, kao i o već uništenim povijesnim mostovima zna, što je zapisano ili se prenosilo usmeno kao legenda.

Veselin Masleša, 1969.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
27,36
Opća povijest umjetnosti I-III

Opća povijest umjetnosti I-III

Gina Pischel

Slikarstvo-vajarstvo-arhitektura-primenjena umetnost.

Mladost, 1975.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
Knjiga se sastoji od tri toma
7,34