Njemački putopisi po Dalmaciji

Njemački putopisi po Dalmaciji

„Njemački putopisi po Dalmaciji“, urednika Ivana Pederina, zbirka je putopisa njemačkih autora koji su u različitim istorijskim periodima proputovali Dalmaciju i zabilježili svoja zapažanja o ovom prostoru.

Knjiga pruža vredan istorijski uvid u Dalmaciju, njen krajolik, običaje, ljude i svakodnevni život kakav vide nemački putnici. Ova zbirka pokriva širok vremenski raspon i nudi različite perspektive na Dalmaciju kao regiju koja je kroz istoriju bila mjesto susreta kultura, trgovine i geopolitike.

Glavne teme knjige:

  1. Geografski i kulturni opisi Dalmacije Nemački putnici su često bili fascinirani prirodnim lepotama Dalmacije, uključujući njene planine, obalu, ostrva i gradove poput Splita, Zadra i Dubrovnika. Putopisi daju detaljne opise pejzaža, mediteranske klime i plodnih polja, ali i izazova koje priroda postavlja pred ljude koji tamo žive. Dalmacija je predstavljena kao egzotična, ali i surova zemlja, često izložena prirodnim katastrofama, ali i bogate istorije i kulture.

  2. Društveni i kulturni život Pederinova zbirka putopisa nudi uvid u društveni i kulturni život Dalmatinaca, očima stranih posmatrača. Putnici su beležili običaje, način odevanja, ishranu i svakodnevni život lokalnog stanovništva, sa posebnim osvrtom na njihove društvene i verske običaje. U nekim putopisima Dalmatinci su prikazani kao ponosni i gostoljubivi ljudi, dok drugi autori pišu o teškoćama sa kojima se suočavaju zbog ekonomske zaostalosti i političkih previranja.

  3. Politički i istorijski kontekst Knjiga sadrži i analize političke situacije u Dalmaciji u vreme kada su nemački putnici pisali svoja zapažanja. Ovaj region, koji je u različitim periodima bio pod mletačkom, austrijskom i osmanskom vlašću, predstavlja se kao mesto sukoba različitih političkih interesa i uticaja. Putopisi opisuju i uticaj ovih vlasti na svakodnevni život, trgovinu, infrastrukturu i vojno prisustvo u Dalmaciji.

  4. Susreti sa lokalnim stanovništvom Jedan od zanimljivih aspekata putopisa je susret putnika sa lokalnim stanovništvom. Nemački autori često pišu o interakcijama sa Dalmatincima, opisuju njihovu komunikaciju, gostoprimstvo, ali i jezičke i kulturne barijere na koje su putnici nailazili. Ponekad su ovi susreti puni pozitivnih utisaka, dok u drugim slučajevima autori prikazuju stereotipe o Balkanu, posmatrajući lokalno stanovništvo sa dozom egzotike ili nerazumevanja.

  5. Uticaji Mediterana i Balkana Putopisi pokazuju da se Dalmacija nalazi na raskršću između Mediterana i Balkana i kako je ova mešavina kultura uticala na njen karakter. Nemački putnici često komentarišu ovu kulturnu fuziju, ističući elemente zapadnoevropske i osmanske kulture, što se ogleda u arhitekturi, trgovini i načinu života Dalmatinaca. Dalmacija je predstavljena kao jedinstven prostor u kojem se sukobljavaju različiti civilizacijski uticaji.

  6. Turistička perspektiva i fascinacija Knjiga pokazuje i kako su nemački putnici često dolazili u Dalmaciju iz radoznalosti ili avanture, želeći da upoznaju „nepoznatu“ zemlju. Opisi prirodnih lepota, istorijskih spomenika (posebno rimskog i srednjovekovnog nasleđa) i lokalnih običaja često se zasnivaju na fascinaciji i divljenju neistraženim predelima.

Iz sadržaja:

Putopisi renesanse i baroka Balthasar Hacquet i njegov ideološki okvir Značajke Vlaja H. F. Rodlich i njegov program posuvremenja Dalmacije i njezine privrede Dalmacija i njezini gospodarski problemi Prirodoslovac Ernst Friedrich Germar i njegove pustolovine po Dalmaciji Dalmacija u previranju Josef Marx von Liechtenstern i njegov pojam Dalmacije kao odskočne daske za austrijska osvajanja na Levantu Car Franjo I. nalazi Dioklecijanovoj palači politički simbol Franjo I. o Splitu i Trogiru u svom dnevniku Franz Petter i njegova slika učmalosti u Dalmaciji Dalmacija kao zaboravljena pokrajina u putopisima Franza Pettera Romantička historizacija slike Dalmacije kod Heinricha Stieglitza Slika Dalmacije prema književnim i kulturnim kriterijima Politizacija kulturne stvarnosti Dalmacije u Kohlovu putopisu Aktualizacija dalmatinske povijesti i kulture Slika društvenih prilika u putopisu Ide von Duringsfeld Društvo i čudaci u Dalmaciji u djelu Ide von Duringsfeld Korigiranje političke slike Dalmacije poslije bitke pod Visom u naturalizmu bliskom putopisu Heinricha Noe Slika bijede, zaostalosti i praznovjernosti u Dalmaciji Schiffova slika Dalmacije lišena političke, gospodarske i društvene ozbiljnosti Barun Alexander von Warsberg otkriva u Dalmaciji nove kulturne vrijednosti i daje humani sadržaj čaroliji povijesti u Warsbergovoj Dalmaciji Dalmacija i moderno slikarstvo u Baumbergerovu putopisu Dalmacija i secesija u putopisu Geroga Baumbergera Hermann Bahr i Dalmacija Dalmacija gotovo kao manifest austrijske moderne u djelu Hermanna Bahra Kronološka bibliografija njemačkih i austrijskih putopisa

Prevod
Ivan Pederin
Urednik
Ivan Pederin
Dimenzije
23 x 14 cm
Broj strana
329
Izdavač
Logos, Split, 1989.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primerak je u ponudi

Stanje:Korišćeno, u odličnom stanju
Dodato u korpu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

U zemlji muza: Opis značajnih gradova, arheoloških lokaliteta i predjela Grčke

U zemlji muza: Opis značajnih gradova, arheoloških lokaliteta i predjela Grčke

Uroš Pasini
Laus, 1996.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
7,52
Pogled u Bosnu ili kratak put u onu Krajinu: učinjen 1839-40. po Jednom Domorodcu

Pogled u Bosnu ili kratak put u onu Krajinu: učinjen 1839-40. po Jednom Domorodcu

Matija Mažuranić

Pretisak originala iz 1842. godine. Mažuranić je na pučki način, bez ikakvih pobuda sa strane ili literarnih utjecaja, kao dobar poznavalac narodnog stvaralaštva, napisao djelo koje se čita i kao pustolovina i kao realistički prikaz doživljenoga i viđenog

Konzor, 1992.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
7,245,79
Nunamiuti: među eskimima na Aljaski

Nunamiuti: među eskimima na Aljaski

Helge Ingstad

Nunamiut - Eskimi (labradorski algonkinski: oni koji jedu sirovo meso ili, prema novijim tumačenjima, oni koji pletu krplje; oni sebe nazivaju Inuiti: ljudi, jednina Inuk), stanovništvo arktičkog regiona.

Prosvjeta, 1957.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
12,9810,38
Sve lepote sveta

Sve lepote sveta

Jaroslav Sajfert

Češka književnost. Memoari. Dnevnici. Životopisi

Dečje novine, 1988.
Srpski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
5,50
Slike s putovanja

Slike s putovanja

Heinrich Heine
Kultura, 1954.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
3,99
Indonezija

Indonezija

Margueritte Harmon Bro
Kultura, 1956.
Hrvatski. Latinica. Broširano s omotom.
7,28