
Povijest #12: Kolonijalizam i građanske revolucije
Dvanaesti tom se bavi periodom građanskih revolucija, jačanjem industrijske proizvodnje, američkom borbom za nezavisnost, ali i kratkotrajnom pobedom evropske restauracije i jačanjem kolonijalizma koji će obeležiti svetsku istoriju 19. veka.
Francuska revolucija (1789–1799) srušila je monarhiju, donoseći ideje slobode, jednakosti i bratstva, ali i Teror i Napoleonove ratove. Napoleon Bonaparta je proširio francuski uticaj, ali je njegov poraz (1815) doveo do Bečkog kongresa i restauracije monarhija.
Kolonijalizam se pojačao, sa Britanijom i Francuskom na čelu, eksploatišući Afriku, Aziju i Ameriku. Trgovina robljem dostigla je vrhunac, dok su abolicionistički pokreti jačali. Industrijska revolucija, koja je počela u Engleskoj, transformisala je ekonomiju kroz parne mašine, železnice i fabrike, menjajući društvene odnose. Romantizam u umetnosti i književnosti (Gete, Bajron) odražavao je emocionalni odgovor na racionalizam.
Buržoaske revolucije 1830. i 1848. godine potresla su Evropu, zahtevajući demokratske reforme i nacionalni identitet. U hrvatskom kontekstu, naglašeni su Ilirski pokret i Revolucija 1848–1849, koju je predvodio Jelačić, i borba protiv mađarizacije pod Habzburzima.
Jedan primerak je u ponudi