Charles de Gaulle
Charles de Gaulle (1890.–1970.) bio je francuski vojni zapovjednik, državnik i pisac, ključna figura francuske povijesti 20. stoljeća. Rođen je u Lilleu, a školovao se na prestižnoj vojnoj akademiji Saint-Cyr. Sudjelovao je u Prvom svjetskom ratu, gdje je ranjen i zarobljen, a iskustva iz rata duboko su oblikovala njegove poglede na vojnu strategiju i nacionalnu politiku.
Tijekom Drugog svjetskog rata, nakon kapitulacije Francuske 1940., de Gaulle je iz Londona pozvao na otpor okupaciji, osnovavši pokret Slobodna Francuska. Njegov apel 18. lipnja 1940. postao je simbol francuskog otpora. Vodio je privremenu vladu nakon oslobođenja 1944., ali se 1946. povukao iz politike nezadovoljan smjerom zemlje.
Godine 1958., usred političke krize u Alžiru, vraća se na vlast i postaje predsjednik Pete republike. Tijekom mandata provodi reforme, uključujući jačanje izvršne vlasti i dekolonizaciju. Posebno je poznat po svojoj politici nacionalne neovisnosti i distanciranju od američke dominacije unutar NATO-a. Predsjednik ostaje do 1969., kada se povlači nakon neuspješnog referenduma.
Kao pisac, de Gaulle je autor brojnih djela, najpoznatijih "Ratnih memoara" (1954.–1959.), u kojima prikazuje vlastitu ulogu i viziju Francuske. Njegov stil pisanja je uzvišen, pun retoričke snage i patriotskog duha.
Naslovi u ponudi
Ratni memoari
"Ratni memoari" Charlesa de Gaullea u tri toma predstavljaju osobni i politički prikaz Drugog svjetskog rata iz perspektive jednog od najvažnijih francuskih državnika 20. stoljeća.