Ankica Tuđman
Ankica Tuđman (1926.-2022.), djevojačkog prezimena Žumbar, rođena je i umrla u Zagrebu.
Višu hotelijersku školu prekinula je u svibnju 1944. odlaskom u partizane, a tada je u Čazmi upoznala i svog budućeg supruga Franju Tuđmana koji je u to vrijeme s 22 godine bio šef Personalnog odjela X. Zagrebačkog korpusa.
Tuđman je početkom 1945. prebačen u Beograd, kamo je za njim otišla i ona te se zaposlila u jugoslavenskom ministarstvu vanjskih poslova. Te iste godine su se vjenčali, a imali su troje djece – sinove Miroslava (1946.) i Stjepana (1948.) te kćer Nevenku (1951.).
Tadašnju veliku maturu položila je 1954. godine, upisala je i fakultet, no morala je odustati zbog obiteljskih obaveza. U ministarstvu je potom završila tečaj engleskog jezika, a nekoliko je mjeseci provela radeći u Londonu.
Suprug Franjo je 1960. promaknut u čin general majora, a sljedeće je godine napustio vojsku. Supružnici su se vratili u Zagreb 1961., a stan u Beogradu zamijenili su za stan u Nazorovoj, gdje je Ankica živjela do svoje smrti.
Vodili su bogati društveni život, a Ankica je bila jako privržena obitelji.
Tuđman je 1967. godine izbačen iz Saveza komunista i umirovljen, nakon čega su živjeli oskudno. Potom je 1972. i 1981. osuđen na zatvorske kazne, zbog čega je Ankica slala pisma Titu kako bi pomogla suprugu.
Nakon što je postala supruga predsjednika Republike, kao prva dama 1991. osnovala je i vodila Humanitarnu zakladu za djecu Hrvatske – nevladinu, neprofitnu, humanitarnu organizaciju koja pruža pomoć djeci.
Nakon smrti supruga 1999., njihova obitelj je često kritizirana. Knjigu “Moj život s Francekom” objavila je 2006.
Ankica je bila član HDZ-a od osnutka 1989., no iz članstva je izbrisana u vrijeme Ive Sanadera, da bi je 2012. u stranku vratio Tomislav Karamarko, dajući joj počasnim iskaznicu s brojem 002.
Uz nju se veže velika afera vezana uz predsjednikovu imovinsku karticu iz 1998. godine.
Naime, Ankica Lepej, jedna od prvih zviždačica u Hrvatskoj, kao zaposlenica Zagrebačke banke otkrila je hrvatskoj javnosti da Ankica Tuđman ima ušteđevinu u toj banci od 210.000 njemačkih maraka i 15.000 dolara, koje predsjednik Tuđman nije prijavio u imovinskoj kartici.
Pretpostavlja se kako je zbog starih propisa koji su uređivali mirovinu predsjednika Republike, kojemu je nakon obnašanja dužnosti pripadala mirovina u visini od 90 posto plaće, od čega je nasljedno 70 posto, Ankica imala mirovinu od oko 25.000 kuna.
Naslovi u ponudi
Moj život s Francekom
Jedinstvena autobiografska knjiga Ankice Tuđman pod nazivom 'Moj život s Francekom' izlazi u izdanju Večernjeg lista, a donosi mnoštvo dosad nepoznatih detalja iz života obitelji Tuđman.